Tenisty ze země galského kohouta Rusové na cestě do semifinále zastavili loni i předloni a v roce 2002 je porazili ve finále, čímž dosáhli historicky prvního ruského triumfu v Davis Cupu. Na moskevském antukovém kurtu se budou Rusové opírat především o čtvrtého hráče světového žebříčku Nikolaje Davyděnka, který v pátek zahájí utkání proti Paulu-Henrimu Mathieuovi. Po nich se na kurt postaví Michail Južnyj a Richard Gasquet. Do sobotní čtyřhry zatím nehrající kapitáni Šamil Tarpiščev a Guy Forget nahlásili Igora Andrejeva s Maratem Safinem a Sébastiena Grosjeana s Michaelem Llodrou.

Pokud by byl po nedělní úvodní dvouhře stav nerozhodný 2:2, mohla by se opakovat více než čtyři roky stará historie. Ve finále v prosinci 2002 totiž Južnyj vstoupil do dějin ruského tenisu, když v rozhodující dvouhře s Mathieuem otočil stav z 0:2 na sety a rozhodl o triumfu svého týmu. Oba by se podle dnešního losování mohli v pátém zápase znovu utkat, ale to kapitáni mohou ještě změnit.

Francouz Forget původně nominoval pět hráčů a předpokládalo se, že si nakonec vybere mezi Mathieuem a Grosjeanem. Nakonec se však rozhodl nasadit oba a vynechal Arnauda Clémenta. Posílil tak sestavu pro dvouhry, ale oslabil čtyřhru. Forget se po sérii porážek rozhodl zkusit něco nového. "Prohráli jsme s nimi poslední tři zápasy. Vždycky jsme vyhráli čtyřhru, ale poslední den nám došly síly. Takže chci mít možnost nasadit na neděli někoho čerstvého, právě tak nás Rusové několikrát porazili. Naším cílem není vyhrát čtyřhru, ale celý zápas. Někdy musíte riskovat," vysvětlil novinářům.

Na Davisův pohár si dělají velký zálusk Američané, kteří po vítězství v Ostravě nad českým týmem přivítají ve čtvrtfinále na domácí půdě Španělsko. Poslední vzájemný duel, finále v roce 2004, vyhráli v Seville Španělé a tehdy se zrodila hvězda jménem Rafael Nadal. Jako osmnáctiletý mladíček na antuce porazil tehdejší světovou dvojku Andyho Roddicka a stal se nejmladším tenistou, který kdy vyhrál zápas ve finále elitní týmové soutěže.

V nadcházejícím duelu v americkém městě Winston-Salem bude Nadal chybět, protože má po sérii turnajů na amerických betonech problémy s nohou a lékaři mu doporučili odpočinek před antukovou sezonou. Američané se naopak pravděpodobně představí v nejsilnější sestavě, která v únoru jasně přehrála Čechy. Mají deblisty Mika a Boba Bryanovy, Jamese Blakea a zřejmě také Roddicka, který se po turnaji v Miami rychle dává zdravotně do pořádku. Na Floridě minulý týden vzdal čtvrtfinále s Andym Murraym kvůli svalovému zranění pravé nohy, ale už začal znovu trénovat. "Nevím, jestli je to stoprocentní, ale je to každým dnem lepší a to je dobré. Pokud se něco mimořádného nestane, budu hrát," prohlásil Roddick. Jako případné náhradníky má nehrající kapitán Patrick McEnroe k dispozici Mardyho Fishe a Sama Querreyho. Španělé se při Nadalově absenci budou opírat především o šestého hráče světa Tommyho Robreda. V týmu nehrajícího kapitána Emilia Sáncheze ho doplňují David Ferrer, Feliciano Lopez a Fernando Verdasco.

Zranění stehenního svalu vyřadilo ze čtvrtfinále Davis Cupu Guillerma Caňase, který dvakrát za sebou porazil světovou jedničku Rogera Federera. V argentinském týmu pro duel ve Švédsku ho ve dvouhrách nahradil osmnáctiletý Juan Martin del Potro, který ve druhém pátečním zápase nastoupí proti Robinu Söderlingovi. Duel v Göteborgu zahájí Thomas Johansson a David Nalbandian. Loni Argentinci doma porazili Švédsko jednoznačně 5:0, ale na severu Evropy je místo oblíbené antuky čeká velmi rychlý povrch. Domácí nehrající kapitán Mats Wilander si nemyslí, že by tato výhoda hrála rozhodující roli. "Bude těžké je porazit. Ale tenhle dvorec nám sedí a doufám, že Argentincům se tolik líbit nebude," řekl. Jihoameričané byli příjemně překvapeni, že kurt není zas tak extrémně rychlý. "Je to rychlé, ale myslel jsem si, že bude ještě rychlejší," poznamenala hostující jednička Nalbandian.

V posledním čtvrtfinále budou Němci v čele s desátým hráčem světa Tommym Haasem bojovat o postup v belgickém Ostende proti papírově nejslabšímu týmu elitní osmičky. Zápas zahájí právě Haas proti Kristofu Vliegenovi, ke druhému utkání nastoupí Philipp Kohlschreiber a Olivier Rochus. Belgičané v prvním kole zaskočili favorizovanou Austrálii a nyní si připravili antukový kurt, na němž by rádi porazili i Němce. "Je to velmi měkké a pomalé," komentoval povrch nehrající hostující kapitán Patrik Kühnen.