Blížící se světový pohár v Račicích bude pro třiadvacetiletou Anežku první velkou akcí. „Chtěla bych se probojovat na mistrovství Evropy do 23 let. Je to pro mě poslední možnost, protože v této kategorii letos končím,“ prozradila. V těchto dnech kajakářka USK Praha odevzdává bakalářskou práci na ČVUT, kde studuje architekturu a stavitelství. „Těším se až skončí zkouškové období. Budu moct vypnout a soustředit se na závody,“ vykládala.

Tento týden si v Praze na Vltavě s o šest let starším partnerem vyzkoušela jízdu na delblkajaku. „Byla to příjemné projížďka, i když jsem měla za sebou vlastní trénink. Musela jsem se přepravit k loděnici Dukly, odkud jsme vyjížděli. Ale užila jsem si to,“ usmívala se dlouhovláska.

Tichý protest. Martin Vlach s reprezentačními kolegyněmi Veronikou Novotnou (vlevo) a Karolínou Křenkovou pózují v tričkách s nápisem „Keep riding and change the rules“
Protest pětibojařů? Předseda federace mi na pódiu nepodal ruku, řekl Vlach

Moc často se k tomu nedostanou a zatím není ani příliš pravděpodobné, že by se na K2 mix objevili v nějakém významnějším závodě. „Ono není úplně snadné, aby kluk jel s holkou závod. Každý je na tom jinak silově, ani společně trénovat moc nejde. Navíc mám ze sjezdu trochu jinak naučený záběr. Jednou bych si to ale chtěla zkusit.“

Připadá si silnější a sebejistější

Dalším proti je fakt, že smíšený závod na šampionátech obvykle koliduje s důležitějšími disciplínami. „Domlouvali jsme se, že bychom si zajeli Krumlovský vodácký maraton, ale loni z toho sešlo, protože se ve stejném termínu Pepův deblový parťák Radek Šlouf ženil. A tak nevím, jestli to vyjde letos v říjnu? Snad,“ přemítala Anežka Paloudová.

V této chvíli stojí na prahu své čtvrté rychlostní sezony, přičemž dvě předchozí zbrzdila pandemie. Na základě nedávných nominačních závodů v Račicích, kde třikrát triumfovala a svého milého počtem výher zastínila, se stala českou jedničkou.

Olympijský vítěz v trapu Jiří Lipták opanoval Memoriál Miloslava Bednaříka v brokové střelbě v Brně.
Lipták: Jak někdo ukáže, že je dobrý, lidi ho začnou vycucávat jako citron

„Proti minulosti si připadám silnější a sebejistější. Udělám maximum, abych se v roce 2024 v některé posádce nominovala na olympiádu v Paříži a tam podala co nejlepší výkon,“ nastínila své plány.

Se sběratelem medailí z největších světových akcí strávila jarní soustředění kalifornském středisku Chula Vista. „Společně nejezdíme, ale tréninky jsme měli stejně nastavené. Díky tomu jsme trávili volno ve dvou a oba jsme docela akční. Nejednalo se o klid na lůžku,“ líčila.

Na ryby vyrazili hned první den

„Pepa byl v Kalifornii už poněkolikáté, takže mi dělal průvodce. Podívali jsme se i do San Diega a samozřejmě nemohlo chybět rybaření,“ culila se. „Na oceán jsme vyrazili lovit hned první den…“

I když je rybaření pro dvoumetrového obra velkou vášní, doma se nejvíc mluví o kanoistice. „První, na co se večer jeden druhého po návratu z tréninkového procesu zeptáme, je, jaký jsi měl den, co jsi dělal a jak ti to šlo?“

Kristiina Mäki při krosovém závodě
Ve Finsku doběhla druhá. Spokojená nejsem, chtěla jsem vyhrát, říká Mäki

Podle rodačky z Českého Krumlova je spojuje zájem o společnou věc. „Díky stejnému sportu si rozumíme. Víme, co obnáší určité problémy. Snažíme se toho druhého pochopit nebo si poradit,“ pokračovala. „Život se mi po seznámení s Pepou změnil. Ze začátku mi třeba vysvětloval, jak správně pádlovat. Techniku už teď doma neprobíráme, ale dnů, kdy se o jezdění nebavíme, bude v roce málo,“ pokyvovala blonďatou hlavou.