Deblkanoisty Jaroslava Radoně s Filipem Dvořákem dělila na mistrovství světa v Szegedu necelá půlsekunda od bronzové medaile na neolympijské trati 500 metrů. Čtvrtým místem se postarali o nejlepší výsledek české výpravy v prvním finálovém bloku šampionátu.

Už před jeho začátkem se česká výprava radovala ze zisku premiérového účastnického místa na olympijských hrách. Do Londýna se postupem do sobotního finále na 1000 metrů kvalifikoval čtyřkajak ve složení Pavel Davídek, Jan Souček, Lukáš Trefil a Jan Štěrba.

Šanci na olympiádu dnes měl i deblkajak Ondřej Horský, Štěrba, ale ve finále skončil osmý s výraznou ztrátou na šesté postupové místo. Titul získali Slováci Peter Gelle, Erik Vlček.

Neuvěřitelný úspěch

Čtyřkajak v Szegedu bojoval o jedno z deseti postupových míst na OH, takže už postup do devítičlenného finále mu ho zajistil. Ve své semifinálové jízdě česká loď dojela druhá za Australany.

"Je to neuvěřitelné. Zvlášť poté, čím vším jsme prošli," řekl háček Davídek, jenž připomněl problémy se složením posádky. Sestava dostala definitivní podobu až deset dnů před závodem, kdy Horského a Daniela Havla vyměnili Davídek s Trefilem, a absolvovala před MS jen tři společné tréninky.

Štěstím zářili i Souček se Štěrbou, kteří loni ve čtyřkajaku získali na MS bronz. "V cíli jsem se radoval jako utržený ze řetězu," přiznal Štěrba.

"Všichni jsme moc chtěli a byla z toho parádní jízda," dodal. Finále už posádka pojede bez velkých nervů, hlavní cíl v Maďarsku splnila. "To, pro co jsme do Szegedu jeli, už máme. Můžeme jet s klidem o medaili," doplnil Souček.

Něco navrch se nepodařilo

O to smutnější byl pak Štěrba po finále závodu K2. "Chtěl jsem to doplnit i o debla, ale k tomu by byla potřeba nejen stoprocentní jízda, ale i něco navrch. A to se nám nepodařilo," uznal Štěrba. "Začali jsme sice dobře, ale pak nám soupeři ujeli. V polovině závodu jsem věděl, že na medaili už to není, ale chtěli jsme bojovat aspoň o to šesté postupové místo. Soupeři dnes ale byli lepší," doplnil Horský.

Radoň s Dvořákem ve finále pětistovky byli po pomalejším začátku na mezičase až sedmí, ale v závěru mocně útočili a nakonec za třetími Němci zaostali jen o 426 tisícin sekundy. Lepší byli ještě Ázerbájdžánci a vítězná rumunská loď. "Škoda," zaznělo z české lodi po dojezdu. "Ale radost máme obrovskou. Je to parádní výsledek," řekl Radoň. "Psychicky to pomůže, protože vidíme, že můžeme závodit s kýmkoliv," uvedl Dvořák.

V sobotu budou Radoň a Dvořák bojovat o olympiádu ve finále na dvojnásobné trati, kde potřebují skončit do sedmého místa. "Pouze" o medaile bude pádlovat ve finále C1 na 500 metrů Martin Fuksa, který v 18 letech startuje na MS poprvé. Juniorský mistr světa se do závěrečné jízdy posunul jako vítěz semifinále. Na programu jsou také úvodní boje na sprinterské dvoustovce.

MS v rychlostní kanoistice v Szegedu (Maďarsko)

1000 m

Muži
K1: 1. Van Koeverden (Kan.) 3:36,194, 2. Gustafsson (Švéd.) -3,294, 3. Veraas Larsen (Nor.) -3,624; finále C: 1. Havel (ČR).
K2: 1. Gelle, Vlček (SR) 3:20,626, 2. Oscarsson, Nilsson (Švéd.) -0,852, 3. Jurčenko, Pogreban (Rus.) -0,918, …8. Horský, Štěrba (ČR) -5,298.
C1: 1. Vajda (Maď.) 4:04,749, 2. Cal (Šp.) -1,296, 3. Menkov (Uzb.) -3,402; finále B: 3. Koranda (ČR).
C2 (500 m): 1. Dumitrescu-Lazar, Mihalachi (Rum.) 1:45,524, 2. Bezuglij, Prokopenko (Ázerb.) -0,654, 3. Kretschmer, Kuschela (Něm.) -1,278, 4. Radoň, Dvořák (ČR) 1:47,228.
C4: 1. Bělorusko (Rabčenko, Vaiciškin, Haraža, Vaučeckij) 3:26,703, 2. Rumunsko -1,368, 3. Maďarsko -1,410.

Ženy
K1: 1. Csipesová (Maď.) 4:11,388, 2. Zurová (USA) -2,082, 3. Floodová (Austr.) -2,736; finále B: 2. Hrochová (ČR).
K2: 1. Knorrová, Nicheová (Něm.) 3:50,614, 2. Faldumová, Něděvová (Bulh.) -0,336, 3. Sarudiová, Medveczká (Maď.) -2,802.
K4 (500 m): 1. Maďarsko (Szabóová, Kozáková, Kovácsová, Benedeková) 1:36,339, 2. Německo -1,182, 3. Bělorusko -1,548; finále B: 4. ČR (Adamová, Šebestová, Blahová, Matoušková).