„Bylo to po ránu trochu bolestivé, ale voda je tu krásná a podmínky ideální,“ povídal na břehu ve spalujícím slunci osmatřicetiletý veterán, který na mistrovství světa nejel sólodisciplínu devět let. „Může to vypadat úsměvně, že tady starej dědek jako já ještě jezdí,“ smál se a pokračoval. „Nevím, jak bych se tvářil, kdyby mě ve třiadvaceti letech, kdy jsem byl na vrcholu sil, předjel takovej starší pán…“

V minulosti se Štěrba proslavil hlavně jako člen úspěšného čtyřkajaku. Ve sbírce má s K4 mimo jiné dva olympijské bronzy i titul mistra světa. Ještě loni byl v sestavě, ale letos ho vytlačili mladší. „Jsem tu i proto, abych klukům s něčím poradil. A můžu přispět i psychickou podporou.“

Závodění jako bonus 

Ještě si společně nesedli, ale Jan Štěrba si myslí, že na konzultaci v Maďarsku dojde. „Jsou to mladé pušky,“ sdělil na adresu svých následníků. Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel, Jakub Zavřel jdou do boje ve čtvrtek v podvečer. „Budu se je snažit aspoň povzbudit,“ přemítal.

Své závodění po olympijských hrách 2016 v Riu bere jako bonus. Přitom v následující sezoně se mu s kolegy na čtyřce povedl majstrštyk, když na nové pětisetmetrové trati vybojovali na šampionátu v Račicích bronz. „Přeju klukům z čtyřkajaku, aby se jim povedlo kvalifikovat do Tokia. Věřím, že to dokážou,“ poznamenal závodník Dukly Praha.

Šváb: Už to není, jak zamlada

Filip Šváb udělal první krok, který by mohl znamenat účast na olympiádě. V rozjížďce kajakářů na 200 metrů sice díky třetímu místu uspěl, ale příliš velké ambice směrem k Tokiu si nedává. „Semifinále bude úplně jiný boj. Abych postoupil, musel bych mít hodně velké štěstí,“ pokyvuje hlavou šestatřicetiletý vodák.

V Česku je stále nejlepší, i když na to má svůj názor. „Mladí mě zatím nevyštípali, a tak jezdím dál. Ovšem cítím, jak rychlost postupně odchází. Už to není, jak zamlada,“ usmíval se účastník minulých OH v Riu. „Vidím to na start ve finále B.“

 

Kajakářský sprint pozdržel Pakistánec Saphan Swaleh, který se dlouho nemohl srovnat ve startovní pozici. Nakonec vyrazil se zpožděním a ze šikmého postavení. Do cíle pak dojel s třináctivteřinovým mankem.

„Nijak mě to nerozhodilo. Soustředil jsem se na sebe. Horší by ale bylo, kdyby se něco takového stalo v semifinále. Tam by se ale takový exotický závodník nedostal,“ dodává Šváb.