Na pozici asistentů bude mít Ocampo krajana Lluíse Rieru a Jan Šotnara, který vede Ústí nad Labem. Spolu s Ginzburgem skončili i jeho asistenti Luboš Bartoň a Jan Pospíšil. Nový realizační tým začne připravovat reprezentaci příští týden na soustředění v Poděbradech na srpnovou olympijskou předkvalifikaci, která se bude hrát v Tallinnu a případně v Gliwicích.

„Diego Ocampo je pro mě basketbalový mentor, který na mě měl obrovský vliv v mojí profesionální kariéře. Měl jsem možnost s ním pracovat mezi 17. až 22. rokem. Jeho angažování do role hlavního reprezentačního trenéra je pozitivní zpráva nejen pro naplnění našich týmových cílů, ale i pro budování a začlenění nové generace hráčů do naší reprezentace,“ uvedl rozehrávač Tomáš Satoranský, který se s Ocampem potkal v Seville, kde byl Ginzburgův nástupce v té době asistentem.

Švédský basketbalista Jonas Jerebko
Upsal se v Rusku, teď toho lituje. Kariéra švédské hvězdy skončila v troskách

Jako hlavní trenér působil Ocampo v ABC lize v Gironě, Murcii, Estudiantes, Joventutu Badalona, Manrese a Zaragoze. Pracoval také v Německu ve Frankfurtu. V uplynulé sezoně dovedl Tizonu k postupu do druhé ligy. Vedl také mládežnické reprezentace Španělska. V roce 2009 s týmem do 16 let vyhrál mistrovství Evropy, potom se se sedmnáctkou představil na MS v Hamburku a v roce 2011 dovedl opět šestnáctku k třetímu místu na ME v Hradci Králové a Pardubicích.

V Zaragoze se potkal Ocampo s rozehrávačem Vítem Krejčím z Atlanty, který je v současné době jediným českým hráčem v NBA. „Jsem rád, že jsem s Diegem pracoval už v minulosti. Je zastáncem tvrdé práce a rychlého basketbalu, takže si myslím, že se k našemu týmu skvěle hodí. Těším se na spolupráci v budoucnu a doufám, že budeme moc dále posouvat český basketbal,“ uvedl Krejčí, jenž v současné době hraje v letní lize NBA.

Jakub Nečas (v bílém) odchází z brněnského Basketu do americké univerzitní ligy NCAA
Z Brna do USA. Talent Nečas opouští Basket, míří do prestižní univerzitní ligy

„Nového trenéra jsem párkrát potkal. Vím, že jde o kvalitního kouče, který je navíc ze Španělska, basketbalové země. Federace vybrala správně," prohlásil při středečním loučení Ginzburg, který v roce 2019 dovedl tým k šestému místu na mistrovství světa v Číně a předloni k premiérové účasti samostatné české reprezentace na olympijských hrách v Tokiu.

Satoranský chybí

Jediný český zástupce v NBA Vít Krejčí z Atlanty nechybí v nominaci českých basketbalistů na srpnovou předkvalifikaci o olympijské hry v Paříži. Třiadvacetiletý rozehrávač se po působení v letní lize připojí k výběru nového trenéra Diega Ocampa až v průběhu přípravy na turnaj v Tallinnu a případné play off v Gliwicích. Naopak v kádru scházejí po náročném programu minulého léta i sezoně opory Barcelony Tomáš Satoranský s Janem Veselým i Patrik Auda s Ondřejem Balvínem.

Nechybí kapitán Vojtěch Hruban z Londýna či další dlouholeté opory Jaromír Bohačík z Bambergu, Martin Kříž z Nymburka a Martin Peterka ze Štrasburku, kteří hráli už na úspěšném mistrovství světa v Číně v roce 2019.

Basketbalový reprezentant Patrik Auda.
S alkoholem jsme kamarádi, i Japonci si rádi dají, vypráví basketbalista Auda

Debutovat budou reprezentant do 20 let Ondřej Husták ze španělské Zamory, Michal Kozák z Hamburku, Matěj Svoboda z Děčína a také osmadvacetiletý Spencer Svejcar. Rodák z Denveru, který z Ústí nad Labem přestoupil do Nymburka, získal české občanství. Má české kořeny, jeho babička zamířila do Ameriky z Čech během druhé světové války.

Krejčí nestihne start přípravy, kterou začne reprezentace za týden v Poděbradech. Nepředstaví se ani na turnaji portugalském městě Viana do Castelo, kde se Češi utkají od 28. do 30. července s Pobřežím slonoviny, domácím Portugalskem a Jordánskem. Následující týden v Brně už se zařadí a bude k dispozici na duely v pátek 4. srpna proti Belgii a o dva dny později proti Argentině.

O účast pod pěti kruhy budou Češi bojovat od 12. do 15. srpna v Tallinnu s domácím Estonskem, Izraelem a Severní Makedonií. První dva týmy postoupí do semifinále, které se odehraje v Gliwicích proti týmům z tamní skupiny, kde se vedle Polska představí i Maďarsko, Portugalsko a Bosna a Hercegovina. Do hlavní kvalifikace se dostane jen vítěz následného finále.

Nominace českých basketbalistů na turnaje v portugalském Viana do Castelo (28. - 30. července), v Brně (4. - 6. srpna) a předkvalifikaci o OH v Tallinnu a Gliwicích (12. - 20. srpna):

Rozehrávači: Viktor Půlpán (Brno), Ondřej Sehnal (Nymburk), křídla: Richard Bálint (Brno), Jaromír Bohačík (Bamberg/Něm.), Ondřej Hanzlík (Girona/Šp.), Vojtěch Hruban (Londýn/Brit.), Vít Krejčí (Atlanta/NBA), Tomáš Kyzlink (Limoges/Fr.), Spencer Svejcar (Ústí nad Labem), Matěj Svoboda (Děčín), pivoti: James Karnik, Šimon Puršl (oba Brno), David Böhm (USK Praha), Martin Kříž (Nymburk), Ondřej Husták (Zamora Enamora/Šp.), Michal Kozák (Hamburk/Něm.), Martin Peterka (Štrasburk/Fr.).