Devětačtyřicetiletý rodák z Pardubic neuspěl v obchodování se zlatem a svým klientům dluží 200 milionů korun. Jeho firmy jsou v konkurzu a mezi věřiteli je i řada slavných osobností – hokejisté Roman Červenka, Vladimír Růžička, Jiří Tlustý a Radek Smoleňák, z fotbalistů jde o Davida Lafatu, Pavla Kadeřábka či Dušana Šventa. Všichni zmiňovaní se rozhodli podat trestní oznámení.
V hokejových vodách nemusíme mezi zadluženými hráči chodit daleko. Bývalý Sýkorův spoluhráč Roman Čechmánek obdržel od zlínského soudu v loňském roce podmíněný trest za podvod. Dle rozsudku se olympijský vítěz z Nagana dopustil podvodů se stavbou minipivovaru a přestavbou bytového domu. Státní zástupce uvedl, že Čechmánek uzavíral smlouvy se záměrem získat majetkový prospěch i přesto, že mu jeho finanční situace nedovolila závazky plnit.

Dluhy Čechmánka nakonec dosáhly desítek milionů korun, do svých firem si půjčoval peníze od známých, do toho měl úvěry u bank. Od roku 2013 byl bývalý brankář v insolvenci, rok poté vyhlásil na jeho majetek soud konkurz.
Tyson se z dluhů postupně dostává
K osobnímu bankrotu musela přistoupit například boxerská legenda Mike Tyson. Důvod? Bývalý šampion těžké váhy v organizacích WBC, WBA a IBF rozhazoval peníze jako zběsilý. Tyson například investoval do luxusního sídla, které zahrnovalo kasino, noční klub či panství v Las Vegas, v němž měl pozlacený nábytek, basketbalové hřiště a jako mazlíčka bengálského tygra.

Do toho měl aktuálně šestapadesátiletý Američan zálibu v luxusních špercích, kokainu či automobilech (za svůj život si koupil přes sto prototypů včetně několika Ferrari či Bentley). Nebylo tak divu, že musel Tyson v roce 2003 po finančně náročném rozvodu vyhlásit osobní bankrot. V době své největší slávy dosahoval Tysonův majetek hodnoty 500 milionů dolarů (přibližně 11,3 miliardy korun), které byly po rozvodu a předešlých investicích pryč.
Boxerská ikona ale využila svého jména a postupně díky řadě sportovních i mediálních aktivit doplácí své dluhy. „Musím si dávat pozor. Vím, že když jde o peníze, umím se občas chovat velmi nebezpečně a nezodpovědně,“ uvědomuje si Tyson.
Becker rozprodal trofeje
Boris Becker oslnil tenisový svět v roce 1985, kdy jako sedmnáctiletý vyhrál Wimbledon jako první nenasazený hráč v historii. O šest let později už byl zrzavý Němec světovou jedničkou, během své kariéry navíc získal šest grandslamových titulů.
V průběhu své kariéry Becker vydělal dvacet pět milionů dolarů, i přesto v roce 2017 vyhlásil bankrot. Důvodem byla milionová půjčka od soukromé banky, během které už měl v době svého působení v Londýně dluhy okolo padesáti milionů liber (cca 1,5 miliardy korun).

Následně Becker prodal část svých trofejí, aby splácel dluhy, po bankrotu také převedl stovky tisíc liber z obchodního účtu na jiné – mezi nimi byl i ten bývalé manželky Barbary či tehdejší ženy Lilly, se kterou se tehdy rozváděl. Becker byl nakonec uznán vinným z neposkytnutí soupisu majetku, tajení dluhů či daňových podvodů, po kterých byl v loňském roce odsouzen na dva a půl roku do vězení. Po osmi měsících ale byla tenisová legenda předčasně propuštěna.