Poprvé se na hrách představí hokejistky, skokanky na lyžích a tým v curlingu. U některých sportů je možno plnit limity až do neděle 16. ledna a poté se budou místa ještě přerozdělovat. Případné změny může na základě pověření pléna udělat předseda ČOV Jiří Kejval.

"Tím, že jsme se přehoupli přes stovku, budeme patřit k větším výpravám a pevně doufáme, že uděláme taky nějaké výsledky. Základem je vytvoření dobré atmosféry, to je pro sportovce klíčové," řekl Kejval. "Ester Ledecká má znovu dvě nominace, v alpském lyžování i ve snowboardingu. Výprava je tak početná i díky premiérové účasti českých hokejistek," uvedl.

Barbora Seemanová.
Podle očekávání. Kraulařka Barbora Seemanová se stala podruhé plavkyní roku

Slavnostní zahájení her se uskuteční 4. února, již předtím začnou turnaje smíšených dvojic v curlingu a hokejistek.

Hlavní medailovou adeptkou bude dvojnásobná vítězka z Pchjongčchangu Ester Ledecká. Znovu je největší favoritkou v paralelním obřím slalomu na snowboardu, bude obhajovat senzační zlato v superobřím slalomu na lyžích a šanci má také ve sjezdu. Na stupně vítězů by měla útočit šestinásobná olympijská medailistka rychlobruslařka Martina Sáblíková a šance se dávají biatlonistce Markétě Davidové.

Start Samkové je stále nejistý

"Nerad bych předjímal, jak to padne, Máme jasné naděje a vždycky někdo překvapí," řekl sportovní ředitel ČOV a šéf olympijské mise Martin Doktor.

V Pchjongčchangu zazářila dvěma zlaty Ledecká, nejprve šokovala sebe i svět triumfem na lyžích v superobřím slalomu a poté potvrdila roli favoritky na snowboardu v paralelním obřím slalomu. Stříbro získali biatlonista Michal Krčmář ve sprintu a Sáblíková na 5000 metrů. Bronz přidaly biatlonistka Veronika Vítková ve sprintu, Samková a Karolína Erbanová v rychlobruslení na 500 metrů.

Nejistý je po zlomenině kotníků start snowboardcrossařky Evy Samkové. O osudu olympijské vítězky ze Soči 2014 a bronzové z Pchjongčchangu se rozhodne na poslední chvíli. "Necháme to na ní a týmu odborníků. Budeme respektovat jakékoli Evino rozhodnutí," řekl Doktor. Rozhodnout se Samková teoreticky může až v dějišti her.

Srbský tenista Novak Djokovič při tréninku na na kurtu Roda Lavera v Melbourne Parku.
Vrátí se kauza k soudu? Djokovič má plán, pokud dojde na nejhorší

Nominace je schválena převážně jmenovitě, ale ještě chybí doplnit páté jméno muže v sestavě biatlonistů a u hokejistů pětadvacátého člena soupisky, mělo by jít o obránce. Nejstarším českým sportovcem bude šestatřicetiletý hokejista Roman Červenka a nejmladší sedmnáctiletá skokanka na lyžích Klára Ulrichová.

Nejpočetnější zastoupení bude mít hokej, protože vedle mužů, kterým budou chybět hráči z NHL, se poprvé na olympiádě představí i české ženy. Prvně Česko obsadí rovněž curling, a to ve smíšených párech zásluhou manželů Zuzany a Tomáše Paulových, a skok na lyžích žen. Po dvaceti letech se české barvy objeví díky Anně Fernstädtové ve skeletonu.

Největší výpravu mají z lyžařů běžci v čele s Michalem Novákem, letos dvakrát pátým v závodech Světového poháru. Nadějemi sjezdařů jsou Ledecká a slalomářka Martina Dubovská, neznámým jménem Barbora Nováková. Počtvrté na olympiádu pojede freestyle snowboardistka Šárka Pančochová, pátá ze slopestylu v Soči.

Odměny stejné jako v Tokiu

V nominaci jsou také krasobruslaři ve všech čtyřech kategoriích, čtyři sáňkaři, bobisté a rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová. V navýšení počtu sportovců doufají sjezdaři či snowboardisté, bobisté ještě doufají v druhý dvojbob.

Na hry nakonec nepojede akrobatický skokan Nicholas Novak, který začal za Česko závodit po minulé sezoně. Sice splnil kvalifikační kritéria, ale nevešel se mezi pětadvacítku skokanů pro hry. Česko mělo v této disciplíně zastoupení pod pěti kruhy naposledy v Turíně 2006 díky šampionovi ze Salt Lake City 2002 Aleši Valentovi.

Z akce Sokola v Komárově
Kam jdou peníze? Sport řeší "koronavirovou" situaci, Sokol vnímá nespravedlnost

Odměny budou v Pekingu stejné jako loni na letních hrách v Tokiu, jak ČTK potvrdil mluvčí Národní sportovní agentury NSA Jakub Večerka. Čeští olympijští vítězové by měli obdržet 2,4 milionu korun, stříbrní medailisté 1,8 milionu a za bronz bude 1,2 milionu korun. Ze zmíněných odměn sportovci vyplácejí své realizační týmy.

Doprovod bude mít 140 jmen. O sportovce se postará medicínský tým, který v čele se šéflékařem Jiřím Neumannem a hlavním fyzioterapeutem Pavlem Kolářem bude pracovat ve třech olympijských vesnicích. Přihlášku na hry odešle Český olympijský výbor za týden v pátek 21. ledna. Velká část výpravy odletí speciálem 27. ledna, ale třeba část hokejistů z extraligy dorazí do dějiště 2. února.