Pokořitel všech čtrnácti osmitisícových štítů planety se obrazně řečeno vydal do všech světových stran.

Momentálně cílí na Korunu světa, což obnáší zdolání nejvyšších hor osmi kontinentů (v tomto případě se započítává i Oceánie). Jeho nejbližší metou je vylézt na 4892 metrů vysoký Mount Vinson v Antarktidě.

„Koruna světa se nabízela jako logické pokračování mé kariéry. Stejný příběh psal například Reinhold Messner,“ zmínil třiapadesátiletý Jaroš nejznámějšího horolezce světa.

Rodák z Nového Města na Moravě, jenž absolvuje výstupy výhradně bez kyslíkových přístrojů a nosičů, našel podobně jako slavný Ital novou motivaci ve výpravách za vrcholy, které nedosahují takových výšek jako himálajské velehory. Často ani nebývají příliš technicky náročné.

SPÍŠ CESTOVÁNÍ A DOBRODRUŽSTVÍ

„Koruna Himálaje je v podstatě pořád to samé. Naproti tomu Koruna světa je spíš o cestování a dobrodružství. Umožňuje mi poznat nové kontinenty, podmínky k lezení, klima a lidi. Ještě před pěti lety bych se k tomuto projektu asi nevyjádřil příliš pozitivně, ale šel jsem do toho proto, aby můj horolezecký život mohl pokračovat,“ vysvětloval své pohnuty horolezec, jenž se stal prvním Čechem a teprve patnáctým člověkem světa, který získal Korunu Himálaje.

Jaroš má zatím z Koruny světa čtyři zářezy. Nejvyšší vrchol světa a asijského kontinentu Mount Everest vysoký 8850 metrů zdolal už v roce 1998.

V roce 2016 dobyl severoamerickou horu Denali (6190) a evropský Elbrus (5642). Letos si připsal výstup na australský Mount Kosciuszka (2228), přičemž tyto expedice spojuje s jinými sportovními cíli a dobročinnými projekty.

VÁNOCE A SILVESTR V ANTARKTIDĚ

Pokud v prosinci pokoří Mount Vinson, načne druhou polovinu svého plánu. A cesta do věčně zamrzlé Antarktidy bude mít patinu nefalšovaného dobrodružství.

„Všechno začne 13. prosince odletem do Ohňové země. Do Antarktidy se náš šestičlenný tým s horským vůdcem přesune na palubě iljušinu a malým letadlem pak na úpatí hory. Na její dobytí budeme mít asi deset dní, což je vzhledem k nižší obtížnosti dostačující čas. V Antarktidě strávíme i Vánoce a Silvestra. Vrátit bychom se měli 5. ledna,“ popisoval nadcházející události.

Jaroš zatím nemá konkrétní informace, jaké budou v zemi ledu panovat teploty, ale jedno ví jistě. „Celou dobu tam bude polární den, takže na výpravu poprvé vyrazím bez čelovky. Na zimu jsem zvědavý, ale nechci předem říkat nějaká čísla,“ řekl horolezec.

V případě zdolání Mount Vinson by mu k získání Koruny světa ještě chybělo pokořit Kilimandžáro (5895), Puncak Jaya (4884) a Aconcagua (6962), tedy nejvyšší body Afriky, Oceánie a Jižní Ameriky. „Za dva roky by se to dalo zvládnout,“ dodal.