O co vlastně šlo v případě 45leté české bikerky, žijící převážně v Kalifornii? Jako vůbec u první sportovkyně u ní byly nalezeny stopy látky capromorelin, a jak se potvrdilo, do těla se jí dostal z léku pro psa. Cyklistka tomu nemohla zabránit.

Konkrétně šlo o přípravek na povzbuzení chuti k jídlu. Podání nemocnému zvířeti bylo obtížné a přes kůži se do organismu Nash dostala i zmíněná látka. USADA toto tvrzení později ověřovala a zjistila, že nejde o výmysl – všichni, kdo s lékem manipulovali stejně jako Nash, pak měli pozitivní test na capromorelin.

Zdeněk Štybar na silnici
Zářivá historie, šedivá současnost. Cyklokros bez Štybara, sport v úpadku

Pro českou reprezentantku šlo o velmi těžké období, protože její fenka Rubi i přes veškerou péči zemřela. „Přestože jsem věděla, že jsem neudělala nic špatného, nevěděla jsem, jak to dopadne,“ popsala Nash s tím, že ocenila profesionální přístup ze strany USADA.

Případ pětinásobné účastnice olympijských her teď může pomoci i dalším sportovcům v podobné situaci, protože by měl iniciovat změnu v antidopingových regulích. „Snad si ti, kteří nemají žádnou vinu, nebudou muset v budoucnu projít veřejným oznámením jako nyní já a další přede mnou,“ uvedla Nash.

Pohled z Ruska? Prý jde o frašku

Možná nepřekvapí, že zpráva o „osvobození“ české cyklistky vzbudila mimořádný zájem v Rusku. Právě tato země totiž už řadu let platí za světovou dopingovou velmoc, v důsledku čehož čelila řadě sportovních sankcí ještě před vypuknutím války na Ukrajině.

Od té doby má řada Rusů pocit, že veškerá dopingová obvinění jsou jen součástí temné hry zlotřilého Západu, jak se zbavit konkurence. Představitelé Putinova režimu si opakovaně stěžovali, že údajně nemají rovné podmínky. Zástupci mezinárodních antidopingových institucí naopak kritizují neochotu ruské strany spolupracovat.

Martin Fourcade v Novém Městě na Moravě.
Fourcade chce Rusy na olympiádě. Česká reakce? Zrušení sankcí (zatím) není cesta

„Česká cyklistika žijící v Kalifornii Kateřina Nash unikla trestu za užití zakázané látky a přidala novou položku na seznam nejpodivnějších vysvětlení dopingu,“ píše se v ironicky laděném komentáři na zpravodajském webu Sport-express.ru.

Text pak rekapituluje celý případ s léčbou nemocného psa a nakonec připomíná nejrůznější pokulhávající vysvětlení, kterými se někteří sportovci pokoušeli vysvětlit pozitivní test. „Někdy to bylo kvůli sexu, kvůli líbání, někdy šlo jen o dotek. Infekce od psa kvůli neumytým rukám je ale novinka,“ vysmívá se autorka komentáře a dodává: „Kateřina Nash jistě udělala další krok k tomu, aby se boj za čistý sport změnil ve frašku.“

Odlišné případy 

Škoda, že Sport-express cudně mlčí o celém státem řízeném dopingovém programu v Rusku, kterého se účastnily desítky sportovců. Srovnávání s dobře dokumentovaným případem české závodnice skutečně není namístě.