„Individuální stříbro jsem získal před čtyřmi roky v Riu. To jsem ještě nebyl v ideálním kajakářském věku. Ten nyní přichází. Mám výbornou formu. Na vodě mi to lítá. V posledních dnech jsem zajížděl traťové rekordy a kluci ze skupiny říkají, že jezdit se mnou k posr…,“ culil se Josef Dostál před národním šampionátem.

Jeho parťák Račice jako olympiádu nevnímá. Ještě na ní nebyl a chce se jí dočkat. „Mistrák je ve stejném termínu a hodláme se představit v co nejlepším světle. Pak si dáme odpočinek a začneme se připravovat na Tokio 2021,“ pravil.

Svěřenci trenéra Karla Leštiny berou Račice jako vrchol sezony a pak už ji víceméně uzavřou. „Sice je na podzim ve hře mistrovství Evropy a Světový pohár, ale republika je pro mě vrchol,“ utrousil Dostál.

Pokusí se o světový rekord

Dvoumetrový obr si v nadcházejících dnech naložil pořádnou porci. V plánu všechny tři sólozávody (ve čtvrtek K1 1000 m, v sobotu K1 200 m a v neděli K1 500 m). V pátek pojede na deblkajaku kilometr se Šloufem. V neděli se k nim na čtyřkajaku na pětistovce připojí Jan Vorel a Vilém Kukačka.

„Pokud budou příznivé podmínky, hlavně správný vítr do zad, rád bych na pětistovce překonal světový rekord. Důležité bude počasí. Jestli to půjde, tak na něj zaútočím,“ sliboval Dostál.

I když hodně trénoval, tím, že odpadlo cestování na závody, měl v posledních týdnech nezvykle hodně volna. „Využil jsem ho k rybaření. Muškoval jsem a vytáhnul pár pěkných ryb,“ připomněl svou vášeň.

„Pro hlavu to znamenalo příjemné zpestření. Odpadl psychický tlak, snad to přijde vhod příští rok,“ dodal Dostál, trojnásobný olympijský medailista a čtyřnásobný mistr světa.