V Pardubicích k druhé říjnové neděli neodmyslitelně patří tradiční Velká pardubická. A k dostihům patří sázky. Letos fanoušci dostihů prosázeli přes osm milionů korun. Drtivá většina sázela na hlavní závod dne 131. Velkou pardubickou. Překvapení na prvním místě v podobě vítězství Talenta s žokejem Pavlem Složilem nahrálo bookmakerům. Ale vzhledem k tomu, že zmiňovaní favorité se také umístili, nepřišli zkrátka ani sázkaři.

131. Velkou pardubickou vyhrál Talent v sedle s Pavlem Složilem, druhý skončil Evžen s Jaroslavem Myškou (v červenožlutém).
Odměna po Velké. Dali jsme si pivo, panáka a ráno šup znova do práce, řekl Myška

Podle sázkových kanceláří je Velká pardubická mezi sázkaři “na koníčky” nejpopulárnějším dostihem v České republice. „Je to taková tradice, vsadit si alespoň malou částku k tomu prostě patří,“ řekl sázející Pavel, kterému s výběrem pomáhala manželka. „Vůbec tomu nerozumím, vyberu asi podle jména koně,“ přiznala Kateřina, která zkoušela v neděli sázet úplně poprvé.

Na hlavní závod dne lidé vsadili celkem sedm milionů. „Jeden ze sázkařů například vsadil 60 tisíc korun na umístění Evžena do druhého místa a díky kursu 2,75:1 získal výhru 265 tisíc korun,“ sdělil mluvčí společnosti Fortuna Petr Šrain. I další sázkaři měli šťastnou ruku. „Na vítězství Talenta jsme přijali 326 tiketů, nejvyšší sázka činila pět tisíc korun, výhra při kursu 24:1 dosáhla na 120 tisíc korun,“ dodal Šrain.

131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou vyhrál Talent v sedle s Pavlem Složilem
Žokej Složil: Už loni Talent ukázal, že může Velkou pardubickou vyhrát

Vloni se dostih uskutečnil bez diváků, to sázková čísla výrazně ovlivnilo. Ale například v roce 2019 během prestižního dostihového víkendu fanoušci koní prosázeli 14 milionů korun. „Na samotnou Velkou pardubickou lidé vsadili 8,5 milionu korun a více než půl milionu korun si vsadili přímo na závodišti,“ uvedl mluvčí sázkové společnosti Tipsport Jiří Hadrava.

Váňa v sedle táhl 

Největší zájem o tradiční dostih byl, když se v sedle některého z koní účastnil závodu legendární žokej Josef Váňa. „Pohledem sázkové společnosti byly dostihy obecně více popularizované a jejich propagace přitáhla i klasické sportovní sázkaře," sdělila mluvčí společnosti Sazka Veronika Diamantová. I proto se jméno Josefa Váni staršího ve vypsaných sázkách objevuje i nyní. I když žokej už Velkou pardubickou nejezdí. Lidé totiž mohou sázet třeba na to, který kůň trenéra Váni bude nejlépe umístěný.

Dostihy jsou specifické i v tom směru, že nejvíce tiketů milovníci lehčího hazardu podají až těsně před závodem. Sázkaři rádi využívají ty nejčerstvější informace. Od roku 2017 lidé mohou sázet i přes internet. Do té doby držela monopol jediná společnost Betino přímo na pardubickém závodišti. „Novela loterijního zákona otevřela dostihy i firmám specializujícím se na domácím trhu na sportovní sázky,“ řekla mluvčí společnosti Chance Markéta Světlíková.

VÍTĚZOVÉ. 131. Velkou pardubickou vyhráli desetiletý ryzák Talent s žokejem Pavlem Složilem.
Vítězem 131. Velké pardubické se stal Talent v sedle s Pavlem Složilem

Dostihy jsou sice tradiční sázkovou disciplínou, u Čechů je ale stále více populární fotbal, hokej, tenis nebo basketbal. „I tak se ale okruh sázkařů, kteří se koncentrují na dostihy, v posledních letech zvyšuje,“ řekl Šrain ze společnosti Fortuna. Podle ČTK lidé v Česku loni prosázeli 393,1 miliardy korun, nejvíce na automatech a internetu.