Šestadvacetiletý žokej, který ve zmíněném poháru před třemi lety v Praze startoval, pak už před sebe nikoho nepustil a ze svého úspěchu měl pochopitelně velkou radost.

„Jezdilo se mi báječně, v Chuchli byla skvělá atmosféra a měl jsem samozřejmě výborně připravené koně,“ usmíval se francouzský vítěz. Získal celkem třicet bodů, druhý skončil domácí žokej Adam Florian a třetí slovenský šampion Jaroslav Línek.

Co se týká samotných výsledků koní, měl navrch trenér Arslangirej Šavujev. Začalo tu už v deštivé sobotě, kdy jeho svěřenec Torque Power vyhrál v sedle s žokejem Jaroslavem Línkem Velkou cenu Prahy na 1600 metrů.

Když se ještě vrátíme k sobotním dostihům, v tom hlavním - Velké ceně českého turfu na 2400 metrů - dominoval Arcturus v sedle s žokejem Janem Vernerem. Držitel slovenské „trojkoruny“, svěřenec trenéra Holčáka se prosadil v Praze poprvé.

Sobotní dostihy ztratily sponzora

Ještě dodejme, že nad uskutečněním sobotních dostihů visel otazník, když odřekl hlavní sponzor, majitelé však dali dohromady finanční prostředky a dostihy se mohly uskutečnit.

Šavujevova jízda pokračovala v neděli, jeho svěřenci rozhodně nebyli favority: Politicum, kterého vedl Jaroslav Línek, vyhrál hlavní dostih EJC Leram Million na 1400 metrů a získal 600 000 korun.

Dalších tři sta tisíc přidal už zmiňovaný Vi Fi v EJC Ceně BAK stavební společnosti na 1100 metrů. Dalších 350 000 získal Cape Freedom v EJC Lokotrans Middle na 1800 metrů. V sedle byl Adama Florian.

„Do víkendu nebyla sezona nic moc, ale právě teď se všechno o něm otočilo. Některá vítězství jsem opravdu nečekal a i způsob jakým moji svěřenci zvítězili, mě potěšil,“ vyprávěl Šavujev. Měl takový den, že se s trochou nadsázky říkalo, že kdyby v dalším dostihu běžel on sám, také by vyhrál…

Peníze pro Minaříka

Ve víru radosti se nezapomnělo ani na českého žokeje a německého šampiona Filipa Minaříka, který se zotavuje po těžkém zranění. Jeho rodině byl předán šek na 2000 eur na podporu Filipovi léčby. Všichni vyjádřili přání, aby se dokázal vrátit zpět do sedla. 

Přes letošní potíže s koronavirovou pandemií se opět ukázalo, že takové akce má smysl pořádat a vidět v sedle špičkové žokeje je zážitek. Lze jen doufat, že pokud se akce příští rok uskuteční, nebude provázena těmito neovlivnitelnými skutečnostmi.