Na startu letošního Křišťálového poháru města Pardubic na 3400 metrů se schází jen půltucet jmen, ale kvalita rozhodně nechybí. Aztek do loňska kombinoval roviny a překážky, letos už se specializuje na skoky. Před čtyřmi týdny startoval ve Velké Chuchli a obsadil třetí místo za Tahinim a Mustamirem. Wicker Stone se letos na proutěnky v Pardubicích specializoval a zatím maximem jsou dvě třetí místa.

Po dvou letech se na českých drahách opět představí derby-vítěz 2011 Roches Cross. Přes léto mívá problémy s dýcháním, a tak trenér Josef Váňa jeho starty směřuje spíše do chladnějšího období.

Terapena letos vyhrála ve francouzském Fontainebleau a v Itálii, ale poslední start pro pád nedokončila.

Flower of Love letos jednou vyhrála v Pardubicích, ale mezi elitou obsadila před čtyřmi týdny páté místo. Poprvé se v České republice představí čtyřletý francouzský odchovanec Duc d’Oudairies. Na skocích absolvoval pět startů, jednou vyhrál a čtyřikrát se umístil, Minimálně to bude první víkendové srovnání české špičky a francouzského koně, který je na českém území zhruba měsíc.

Mezi tříletými, kteří se v překážkových dostizích pohybují prvním rokem (Zlatá spona), bude favoritem Arkalon. Svěřenec Pavla Tůmy absolvoval letos v Pardubicích dva starty a oba s přehledem vyhrál. Navíc v sedle bude mít Jana Faltejska, který s ním absolvoval poslední start.

V září kralovala proutěnkám Apas Rocka a dvojici jezdec Ferhanov – trenérka Vocásková se letos daří, proto favorita mohou potrápit. Zajímavým koněm může být Josefem Váňou připravovaná Rozina. Životní debut si odbyla ve Francii, kde dokončila devátá. I to bude zajímavé srovnání české a francouzské úrovně dostihů. Adeptů na přední umístění může být více.
Na startovních listinách sedmi sobotních dostihů je celkem 51 jmen, začíná se ve 12 hodin. (ds, tr)

Sobotní program:
12:00 Cena podporovaná závodištěm Merano
13:00 Memoriál Ing. Jiřího Šindlera – 33krát startér Velké Pardubické
13:40 Cena společnosti BOHEMIA SEKT, s.r.o.
14:40 Memoriál Carlo Biffi
15:20 Cena společnosti K – K Metal a.s.
16:10 Zlatá spona tříletých – Cena podporovaná závodištěm Wroclaw
16:45 Křišťálový pohár města Pardubic