Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...

Drama se šťastným koncem. Češi zdolali Rusy a jsou ve hře o pohár útěchy

Dauhá - Smutek hodili za hlavu. Čeští házenkáři budou hrát na mistrovství světa o celkové 17. místo. V pondělním zápase po dramatu porazili Rusy 32:30, připsali si tak třetí úspěch v řadě a v úterý vyzvou Bělorusko. Pokud by Jícha a spol. vyhráli i toto utkání, získali by cenu útěchy - tzv. Prezidentský pohár.

26.1.2015 AKTUALIZOVÁNO 26.1.2015

Filip Jícha v utkání MS proti RuskuFoto: CHF.cz/Pavel Lebeda

Hala Duhail jako by ani nebyla dějištěm MS - na Prezidentský pohár dorazilo jen pár desítek diváků.

Češi se i tak snažili přistoupit k zápasu dvou zklamaných týmů, které nepostoupily ze skupiny do vyřazovacích bojů, naplno a brzy se dostali do dvoubrankového vedení. Rusko, které vyřadilo Čechy v baráži o minulý světový šampionát, ale ztrátu okamžitě smazalo a pak se skóre velkou část první půle přelévalo.

V útoku se činil především Jurka, který v úvodním dějství nastřílel z křídla šest branek, dařilo se i Zdráhalovi se čtyřmi trefami. Jeho proměněná sedmička ve 23. minutě poslala reprezentanty do vedení 13:11 a nastartovala jejich nápor. Češi si vytvořili třígólový náskok, ale sborná v poslední sekundě prvního poločasu snížila na rozdíl jedné trefy.

V závěru úvodní části zůstal po jednom ze soubojů ležet na palubovce kapitán Jícha, ale po ošetření ve druhé půli pokračoval.

Stejně jako v předchozích zápasech národnímu týmu vyšel vstup do druhé části a v 37. minutě to bylo po Linhartově trefě už o pět branek. Ruský kouč si vzal oddechový čas a jeho svěřenci začali ztrátu rychle mazat.

V polovině druhé půle už bylo opět vyrovnáno. Češi sice za chvíli znovu vedli o dvě branky, ale pak doplatili na několik vyloučení. Pro Horáka po třetím dvouminutovém trestu zápas skončil a Žitnikov otočil skóre.

Klíčová chvilka? V české brance začal opět zářit hrdina předešlých dvou vítězných zápasů Štochl a právě díky němu reprezentanti zvládli koncovku lépe. Poté, co Jurka s Petrovským zařídili náskok 31:28, ještě soupeř snížil na rozdíl jedné trefy, ale další český gól už rozhodl.

Mistrovství světa házenkářů v Kataru:

Prezidentský pohár:
ČR - Rusko 32:30 (16:15)
Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Hrstka 3, Bečvář, Jurka 7, Jícha 3, Sobol, P. Horák 2, Babák 3, Linhart 3, Petrovský 3, Zdráhala 8, Šindelář, Kasal, Szymanski, Motl.
Nejvíce branek Ruska: Děreven 8, Žitnikov 5. Rozhodčí: Kričen, Machlúf (oba Tun.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 3/2. Vyloučení: 6:6. Diváci: 300.
Bělorusko - Bosna a Hercegovina 37:29 (20:16).

Osmifinále:
Německo - Egypt 23:16 (15:8), Polsko - Švédsko 24:20 (10:11), Francie - Argentina 33:20 (16:6), Dánsko - Island 30:25 (16:10).

Autor: Redakce, ČTK

26.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
12 51

Babiš obvinil ČSSD z korupce, Zaorálek ho nazval parazitem i dravcem

V předvolebním souboji lídrů hnutí ANO a ČSSD Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka v televizi Nova se dosavadní koaliční partneři proti sobě ostře vymezili. Vzájemně se napadali, kdo má máslo na hlavě například v otázce nízkých mezd či boje s korupcí.

Čtvrteční superdebata Deníku se nenesla jen ve vážném duchu. Do koalice by strany přítomných deseti zástupců nešly, ale lidsky se prý mají rádi.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.