Právě mezi oběma nejlepšími českými basketbalisty současnosti byl vůbec nejmenší rozdíl. V anketě, ve které hlasovali sportovní novináři, trenéři, basketbaloví odborníci a zástupci basketbalových klubů, se na prvních dvou místech objevovali téměř výhradně oni dva. A ještě ke všemu si první a druhé místo prakticky pravidelně střídali. Nakonec přeci jen o čtyři body více získal teď už rozehrávač Chicago Bulls. Třetí místo obsadil kvalifikační tahoun Jaromír Bohačík.

To mezi ženami byla situaci o poznání jednoznačnější. Titul nejlepší české basketbalistky obhájila Kateřina Elhotová. Na druhé místo se poprvé ve své kariéře dostala Julia Reisingerová. Ke stříbrné příčce jí jistě pomohl i titul nejužitečnější hráčky finálové série španělské nejvyšší soutěže. Na třetí místo se v hlasování probojovala navrátilkyně Romana Hejdová. Její přínos pro postup na ME byl neoddiskutovatelný.

Vůbec poprvé se v rámci galavečeru Basketbalista roku vyhlašovala trenérská kategorie. V profesionální basketbalu zvítězil reprezentační trenér Ronen Ginzburg, který české basketbalisty dovedl poprvé v samostatné historii na světový šampionát. Mezi mládežnickými trenéry dostala nejvíce hlasů v rámci ČABT (Česká asociace basketbalových trenérů) brněnská trenérka mládeže Veronika Wiednerová.

Mezi nadějemi českého basketbalu získali nejvíce hlasů Luboš Kovář a Simona Sklenářová. Oba se ve svém mladém věku etablovali v nejvyšších soutěžích. V úspornější kategorii basketbalu, nové olympijské disciplíně 3x3, mezi mladými hráči zvítězili Vojtěch Vejvar a Alžběta Levínská. Seniorskou cenu 3x3 získali Ondřej Dygrýn a Kamila Hošková.

Do Síně slávy ČBF byly letos uvedeny bronzové medailistky z evropského šampionátu 1978. Basketbalová Síň slávy tak má po dnešku osm nových členek. Vlasta Vrbková a Dana Klimešová, které mají byli nedílnou součástí bronzového týmu, jsou již v Síni slávy od roku 2015.

Anketa probíhala za sezonu 2018/19 a spadají do ní samozřejmě ligové soutěže v daném roce a také závěry kvalifikací o ME žen a MS mužů. V basketbalu 3x3 se hodnotilo léto 2018.

Výsledky ankety Basketbalista roku 2018/19

Nejlepší mladý hráč

Luboš Kovář


Nejlepší mladá hráčka

Simona Sklenářová


Nejlepší hráč 3x3

Ondřej Dygrýn


Nejlepší hráčka 3x3

Kamila Hošková


Nejlepší mladý hráč 3x3

Vojtěch Vejvar


Nejlepší mladá hráčka 3x3

Alžběta Levínská


Trenér roku

Ronen Ginzburg


Trenér roku – mládež

Veronika Wiednerová


Síň slávy ČBF 2019

Dana Aaltonen
Irena Bartošová
Hana Brůhová
Lenka Nechvátalová
Dagmar Pošvářová
Jana Stibůrková Menclová
Ivana Třešňáková
Alena Weiserová


Basketbalista roku 2018/2019

1. místo - Tomáš Satoranský
2. místo - Jan Veselý
3. místo - Jaromír Bohačík


Basketbalistka roku 2018/2019

1. místo - Kateřina Elhotová
2. místo - Julia Reisingerová
3. místo - Romana Hejdová