Obzvlášť když mu na jeho rozehrávačském postu konkuruje luxusně placený John Wall. Jediný Čech v nejlepší basketbalové soutěži planety ovšem dělá, co může.

Už v minulé sezoně to nějakou dobu vypadalo, že pracovitý rodák z Prahy hvězdného, ale i náladového Walla v roli lídra týmu předčí. Jako záskok za zraněného kapitána se víc než osvědčil.

Jenže v play-off ho pak kouč znovu posadil na lavičku. „Moc jsem to nechápal,“ přiznal Satoranský po sezoně, která pro Wizards skončila v prvním kole vyřazovacích bojů.

Do aktuálního ročníku šel mančaft z hlavního města USA s nemalými ambicemi, výsledkově ale zůstával daleko za očekáváním (zaobaleně řečeno). Wall se navíc znovu zranil a v téhle sezoně si už zřejmě nezahraje. Před Satoranským se tak znovu otevřela šance definitivně dokázat všem pochybovačům, že má na hlavní roli.

NESOBECKÝ DIRIGENT

„Je na to připravený. Pro Tomáše je to ohromná šance. Víme, že naše výsledky nejsou takové, jak jsme si představovali, ale já věřím, že on to zlepší,“ řekl trenér Brooks před pár dny. Nic jiného mu ostatně nezbývá, protože kromě Walla jsou na marodce i další opory.

Avšak ono to šlape i tak. Wizards doma porazili nejprve Charlotte (Satoranský dal 20 bodů) a pak Atlantu (skvěle doskakující český legionář byl blízko svému prvnímu triple-double v NBA). Myslí-li to Washington s útokem na play-off vážně, musí takhle pokračovat dál.

„Saty“ znovu předváděl v čem je jeho síla umí nesobecky dirigovat hru, výrazně se zlepšil střelecky, cizí mu není ani defenzivní lopota. Výsledek týmu je mu přednější než cizelování osobních statistik. S jistým postem v základní sestavě navíc pochopitelně roste hráčovo sebevědomí.

„Když víte, že jste v základu, uklidní vás to. Víte, že budete mít čas, dostanete víc šancí, než když naskočíte z lavičky. V mladším věku není snadné to zvládnout,“ popsal Satoranský, který v sedmadvaceti letech už rozhodně není vyjukaným zelenáčem.

ÚTOK NA PLAY-OFF

Pohled na statistiky dokazuje, že se mu mnohem lépe daří, naskočí-li v základní pětce. Zároveň má tu schopnost (pro rozehrávače klíčovou), že hráči kolem něj hrají lépe. Přesně to teď Washington potřebuje, aby zachránil už skoro ztracenou sezonu.

„Už v minulé sezoně jsme byli v podobné situaci. Nedařilo se nám a potřebovali jsme zabrat. Dařilo se nám pak vyhrávat i zápasy proti těžkým soupeřům. Teď se do toho musíme všichni opřít,“ hlásí Satoranský. O jeho oblibě mezi fanoušky Wizards není sporu, sám nedávno vypravoval, že ho čím dál častěji zastavují na ulici.

Má i další důvod, proč právě nyní naplno předvést, že má na víc než jen být spolehlivým náhradníkem. Ve Washingtonu mu totiž po sezoně skončí smlouva a Satoranský si může říct o nový (a lepší) kontrakt.

Ovšem je tady ještě jedna, možná nyní nejméně reálná varianta: Washington může sezonu odepsat. Pak by pro Satoranského přicházela v úvahu výměna do jiného klubu.