Podzimní trénink na území pyrenejského miniknížectví se Vakočovi zamlouval. „Sešla se tam skvělá parta kluků z různých stájí a podle počasí jsme střídali silničku s horským kolem, pěšími a ve vyšších polohách i běžkařskými túrami, posilovnou a plaváním,“ pochvaloval si závodník, s nímž belgická stáj uzavřela novou jednoroční smlouvu.

Běh na dlouho trať

Z Andorry přemístil do Belgie na týmové testy. „Vytrvalostní parametry mám na loňské úrovni. Proti říjnovému měření jsem zaznamenal nárůst o osm procent, takže výsledky se pořád zlepšují. Všechno je na dobré cestě. A co se týká největšího problému, jímž je regenerace nervů v levé noze a schopnost dostat se ve spurtu na maximální výkon, bude to běh na dlouhou trať,“ upozorňoval šestadvacetiletý jezdec.

Minulý týden se pak olympionik a účastník Tour de France a Giro d'Italia po krátké zastávce doma přesunul do Calpe. na oficiální stájový kemp.

„Nejdřív probíhaly oficiality, focení v nových dresech, rozhovory a akce pro sponzory. Večery jsme trávili při mítincích a přednáškách. Na přípravu nebylo zkraje moc prostoru, ale teď už je to víc o ježdění. Trénujeme obvykle ve třech skupinách po deseti lidech. Podmínky jsou perfektní. Počasí nám přeje, některé dny bylo jako v létě. Dalo se jezdit v krátkém dresu,“ vyprávěl.

Hrozila další nehoda

Na silnicích mezi zrajícími pomerančovníky se Petr Vakoč cítí skoro tak, jako by ho v lednu v Jihoafrické republice nesmetl kamion a neměl žádný výpadek.

„Mám pocit, jako bych měl za sebou normální sezonu a pokračoval v přípravě na další. Havárii a její těžké následky mám samozřejmě pořád v hlavě, ale snažím se na ni nemyslet. Je to už někde v pozadí,“ přemítal.

Přitom v říjnu mnoho nechybělo, aby v Andoře došlo k dalšímu karambolu. „Míjel jsem zaparkované auto, a to znenadání a bez blinkru náhle vybočilo z kraje vozovky do silnice. Jen tak tak jsem se mu vyhnul a situaci jako zázrakem ustál. Za chvíli jsem se úplně rozklepal, což se mi nikdy předtím, když jsem se dostal do nějaké šlamastyky, nestalo. Byla to určitě reakce na lednovou srážku,“ přiznal.

Start se blíží

V únoru by se měl po víc jak roční pauze poprvé postavit na start. V plánu má předběžně čtyřetapový závod Kolem Provence a prý se už nemůže dočkat. „Blíží se to rychle. Čas letí, překulí se svátky a než se naděju, budu zase závodit. Věřím, že v tréninku ještě pokročím a budu dobře připravený,“ přál si. Pokroky v tréninku popisuje Petr pravidelně na svém blogu.

Ze zápřahu vypne jen během Vánoc. „Celá rodina i s bratry se sejde doma v Praze, ale na druhý svátek odletíme do Andorry. Budeme tam do Nového roku a já se pak vrátím do Calpe na další soustředění.“