Milan Kadlec a Jarmila Machačová získali v úvodním dnu mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v nizozemském Apeldoornu bronzové medaile v bodovacím závodu, jenž pro Londýn vypadl z olympijského programu.

Kadlec vybojoval týden po svých 37. narozeninách první medaili na kontinentálním šampionátu. Pátý muž z bodovačky na hrách v Aténách byl ve své své parádní disciplíně třetí i na loňském mistrovství světa v Dánsku.

Zkušený český reprezentant si dnes na úspěch zadělal tím, že společně s pěti cyklisty najel jeden okruh na zbývající soupeře a získal dvacetibodovou bonifikaci. Dalších 13 bodů nasbíral v dílčích sprintech a po 40 kilometrech se mohl radovat z medaile.

Závod vyhrál Polák Rafal Ratajczyk s 43 body. Druhý Silvain Dillier nasbíral o čtyři méně a Kadlec zaostal o další tři.

Pětadvacetiletá Machačová navázala na stříbro z březnového mistrovství světa, jež vybojovala právě na dráze v Apeldoornu. Medaili si zajistila na poslední možnou chvíli, když po 25 kilometrech projela první cílem a zisk pěti bodů v závěrečném sprintu ji posunul na třetí příčku.

Rodačka z Havlíčkova Brodu, jež zvítězila také v osmém sprintu dvacet kol před koncem, nasbírala celkově 13 bodů. Jeden bod ztratila na stříbrnou Katarzynu Pawlowskou, vítězná Ruska Jevgenija Romanjutová získala bodů devatenáct.(ČTK)

Družstvo českých stíhačů na ME vylepšilo rekord

Tak rychle týmový sprint v české historii dosud nikdo nerozjel. Přitom si český dráhový cyklista Pavel Kelemen odbýval premiéru na velké akci. Jenže bleskurychlý start nakonec na mistrovství Evropy v Nizozemsku úspěch nepřinesl. Trio brněnské Dukly obsadilo s časem 46,064 sekund až osmé místo. „Zamíchání týmu nepřineslo kýžené ovoce. Mělo to být lepší, bohužel jsem si vybrali opak,“ utrousil reprezentační kouč Petr Klimeš.

Kelemen do brněnské Dukly přišel před půl rokem od bikrosu a jako první český rozjížděč týmového sprintu v historii se o desetinu dostal po magických 18 sekund. „Byl jsem hodně nervózní, naštěstí se mi start povedl, jak jsem chtěl. Škoda, že se nezadařilo týmu, ale to natrénujeme,“ měl jasno Kelemen.

Na druhém úseku jel Denis Špička a finišoval kilometrář Filip Ditzel. „Jsem hodně zklamaný, měli jsme větší ambice. Ani nevím, kde se stala chyba. Mysleli jsme si, že máme na víc, připravení jsme dobře,“ oddechoval Ditzel.

Ve stíhacím závodě Češi jedenáctí

České družstvo ve stíhacím závodě na 4 kilometry útočilo na český rekord, který zajelo před rokem na evropském šampionátu v Polsku. Čas 4:12,743 vylepšilo o půl sekundy, jenže k plánovaným 4 minutám a 10 sekundám mělo daleko. „Chtěli jsme být o dvě vteřiny lepší, jenže dráha v Apeldoornu není příliš rychlá, navíc Barin (Jiří Bareš – pozn. red.) neměl den. Posunutím českého rekordu si však naše slibné mládí udělalo odrazový můstek,“ sdělil trenér stíhačů Josef Kratina.

Výkon 4:12,296 přinesl kvartetu Kaňkovský, Kadúch, Vendolský, Bareš jedenáctou pozici. „Čas nás mrzí, i když oproti evropskému šampionátu do třiadvaceti let jsme se zlepšili,“ povídal Ondřej Vendolský.

Až na Aloise Kaňkovského jsou v družstvu jen jezdci do 23 let, takže nabízí značnou perspektivu. „Bylo v našich silách jet na 4:10, což by nás posunulo o šest míst. Musíme dál pracovat. Nejsme ještě tolik sjetí dohromady, ale mančaft je nás cíl do budoucna, protože pro stíhače se jedná o jednu ze dvou olympijských disciplín,“ řekl za všechny brněnský odchovanec Jan Kadúch.

Mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v Apeldoornu (Nizozemsko):

Muži:

Bodovací závod: 1. Ratajczyk (Pol.) 43 b., 2. Dillier (Švýc.) 39, 3. Kadlec 36, …19. Mixa (oba ČR) 1 nedokončil.

Stíhací závod družstev - finále:
Británie (Burke, Clancy, Kennaugh, Thomas) 4:00,008 - Dánsko 4:06,787, o 3. místo: Rusko 4:04,508 - Španělsko 4:10,153, …11. ČR (Bareš, Kadúch, Kaňkovský, Vendolský) 4:12,296.

Týmový sprint - finále: Německo (Enders, Förstemann, Nimke) 44,022 - Francie 44,415, o 3. místo: Polsko 44,809 - Nizozemsko 44,900, …8. ČR (Ditzel, Kelemen, Špička) 46,064.

Ženy:

Bodovací závod: 1. Romanjutová (Rus.) 19 b., 2. Pawlowská (Pol.) 14, 3. Machačová (ČR) 13.

Stíhací závod družstev - finále: Británie (Kingová, Rowsellová, Trottová) 3:22,618 - Německo 3:29,596, o 3. místo: Bělorusko 3:26,864 - Ukrajina nedokončila.

Týmový sprint - finále: Británie (Pendletonová, Varnishová) 33,276 - Ukrajina 33,786, o 3. místo: Německo 33,678 - Rusko 33,820.

(jak)