Třeba na „strašáka“. Zní to bláznivě, ale… Před dvěma roky děsil sportovce virus zika, kvůli němuž účast pod pěti kruhy mimo jiné oželeli tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková.

Letos v Pchjongčchangu se dlouho skloňovalo nebezpečí od nevyzpytatelné KLDR, až toho diktátorský režim marketingově využil a postavil se sousedem společné družstvo hokejistek.

Tokio bude mít jiný problém. „Klima,“ konstatoval pro Deník sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

„Víme, že venku čeká na sportovce obrovské vedro a vlhko. Zároveň musíme počítat s tím, že kamkoliv člověk vstoupí, dýchne na něj mrazivá klimatizace. Je třeba se na to připravit, aby z toho nevznikaly zdravotní problémy,“ řekl někdejší kanoista.

Nejde o obavy jednoho činovníka. Vážnost situace dokumentuje i současná vlna veder dosahující čtyřiceti stupňů, která si v minulých týdnech vyžádala třicet lidských životů. Dusno přinese řadu problémů zejména ve vytrvalostních disciplínách. „Maraton bude extrémní, na druhou stranu to čeká všechny závodníky,“ dodal Doktor.

Jiné negativní signály ze země vycházejícího slunce nepřicházejí. „Japonci si potrpí na pečlivost, takže by všechno mělo být v nejlepším pořádku. Problém by mohl snad nastat v tom, že v některých detailech nemají dost zkušeností s pořádáním velkých podniků. Vedle toho může skýtat řadu nástrah lidnaté město. Především z hlediska přesunů na sportoviště, ale organizátor řeší dopravní systém s předstihem,“ vyprávěl dvojnásobný olympijský vítěz.

Sám má na starosti hlavně přípravy na vystoupení české výpravy. „Připravujeme kempy pro závodníky. Chceme, aby čeští reprezentanti získali zkušenosti s osmihodinovým časovým posunem a aby měli možnost si na něj před soutěžemi zvyknout,“ prozradil Doktor.

Využil toho třeba ambiciózní kanoista Martin Fuksa. „Najít místo pro trénink vodních sportů není v Japonsku jednoduché, avšak v prefektuře Koči se to povedlo,“ řekl Doktor.

Při diskusích o nadějích se vyslovuje i jméno Lukáše Krpálka (jediný český zlatý medailista z Ria). Pište si, že judista bude mít tatami v Tokiu dost vyzkoušené.

Trénoval tam loni. A trénuje tam i teď.