Navara vyhrál mistrovství Evropy v bleskovém šachu již v roce 2014 a o čtyři roky později získal bronz. Tentokrát stanul na nejvyšším stupínku po 22 kolech a o zlatou medaili se zasloužil ziskem 17,5 bodů. Cestu za titulem však český velmistr neměl vůbec snadnou.

Mladý Polák si nechal dát jednotahový mat

Až do závěrečného kola byl turnaj totiž velice vyrovnaný a nakonec došlo na pomocné hodnocení. Rozhodovalo se v poslední partii celého mistrovství Evropy, v níž sedmatřicetiletý pražský rodák porazil domácího Macieje Kazakovskeho.

„V závěrečné partii jsem měl víc štěstí než rozumu. Ale prvních dvacet kol jsem hrál dobře,“ ohodnotil nejlepší český hráč svůj výkon. Nakonec měl situaci usnadněnou. Mladý Polák totiž hrubě chyboval a nechal si od nejlepšího českého šachisty dát jednotahový mat.

V jedenáctikolovém turnaji v rapid šachu se šampionem stal španělský velmistr Santos Latasa Jaime. Navara získal o půl bodu míň, avšak ve skupině devítibodových měl nejlepší pomocné hodnocení, což ho vyneslo na skvělé druhé místo.

Český velmistr hrál nemocný

„Turnaj jsem odehrál nemocný, nicméně to naštěstí nebylo na hře znát,“ přiznal vicemistr starého kontinentu. „Jsem rád, že se sešly forma i štěstí a že jsem dobře reprezentoval. Byl jsem svým způsobem domácím hráčem, protože za katovický klub hraji od roku 2004,“ dodal.

Nadšený z Navarových medaili byl svazový manažer Josef Bednařík. „Získat titul v bleskovém šachu a stát se vicemistrem v rapid šachu během tří dnů, to je fantazie. Navara je vzorem nejen pro naše mladé hráče. Jeho vystupování, skromnost, bojovnost a férovost jen podtrhují, že nám šachový svět má co závidět,“ chválil.