Tehdy Ester Ledecká vybojovala v Pchjongčchangu dokonce dva nejcennější olympijské kovy. Letos v její prospěch hovoří i čtvrté místo z lyžařské kombinace a páté v superobřím slalomu na zimních hrách v Pekingu. Pražská rodačka tak pokračuje v neuvěřitelné jízdě, kdy je schopná bojovat o nejvyšší posty ve dvou sportech.

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká.
Další trable Ledecké. Po operaci klíční kosti bude závodit až v novém roce

Na první místo v anketě zařadilo trojnásobnou olympijskou vítězku 92 hlasujících sportovních novinářů. Zvítězila suverénně s náskokem 278 bodů. „Podle mě je pro žurnalisty těžké objektivně určit vítěze ankety z několika různých sportů. Také jsem sestavovala žebříček z nominovaných a na první místo jsem dala Martinu Sáblíkovou,“ prozradila česká obojživelnice při slavnostním vyhlášení v pražském hotelu Hilton.

Zlatý Peking však nepovažuje za událost sezony. „To je asi pro média a veřejnost, ale pro mě osobně je víc, když vyhraju závod na lyžích nebo svěťák na snowboardu. A že jsem schopná bojovat s nejlepšími na světě v obou sportech,“ poznamenala.

Pozitivní zpráva

A jaký vidí rozdíl mezi vítěznými roky 2018 a 2022? „Jé… snažila jsem se přijít na něco vtipného, ale nic mě nenapadá. Takže rozdíl je asi v tom, že mám jiné šaty,“ culila se. „Ale to vyhlášení je příležitost hodit se do gala. Těšila jsem se, že mohu být trochu na princeznu.“

Vyhlášení jubilejního 30. ročníku tenisové ankety Zlatý kanár v Přerově. Kateřina Siniaková
Singl je pro mě stále prioritou. Titul mě hodně nakopl, přiznala Siniaková

Druhá polovina roku však „královně zasněžených svahů“ nevychází. Kvůli zranění nemohla naskočit do sezony. „Při letní přípravě jsem si při pádu na skateboardu zlomila klíční kost,“ zmínila sedmadvacetiletá hvězda nepříjemný okamžik, kvůli němuž musela na dvě operace.

Výsledky ankety Sportovec roku 2022Výsledky ankety Sportovec roku 2022Zdroj: Deník

„Zlomenina se už začala hojit a s fyzioterapeutem mohu ruku začít rozhýbávat. To je super, protože ještě před pár dny jsem nosila ortézu,“ prohlásila závodnice Dukly. Ovšem na brzké ježdění na prkně nebo závodění na lyžích ještě v nejbližších týdnech nemůže pomýšlet. „Všechno bude záležet na tom, kdy dostanu zelenou od doktorů.“

Kateřina Svitková
Ondra u sporáku, Hrubec a veterán, fotbalistka u tatéra. Hvězdy fotily kalendář

Na 22 hlasovacích lístcích figurovaly na nejvyšším stupínku Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou. Tenisový pár získal společnými silami tři ze čtyř grandslamových turnajů ve čtyřhře a v anketě druhé místo.

Ocenění pro Mašitu a Kratochvílovou

Vítěz z roku 2020, skvělý hokejista a famózní střelec týmu Boston Bruins David Pastrňák skončil třetí. Jeho příjezd na květnové mistrovství světa do Finska nesmírně oživil hru české reprezentace, která tak po deseti letech slavila medaili. Díky tomu se bronzový tým hokejistů ČR stal v anketě nejúspěšnějším kolektivem.

Vyhlašovali se i junioři a předávala další ocenění. Trofej pro nejlepšího mladého sportovce se stala kořistí plavce Daniela Gracíka. Sportovní legendou se stal bývalý motocyklový jezdec enduro Květoslav Mašita. Držitelkou ocenění za Oddanost sportu se stala atletická trenérka a bývalá vynikající běžkyně Jarmila Kratochvílová.