Blízkost lokality nahrála rekordní účasti české výpravy, která čítá 246 sportovců. O medaile se bude dvanáct dní bojovat v 29 sportech. Dvanáct bude mít v rámci Evropských her mistrovství Evropy. Zvláštní šampionát má kanoistika, kde se bude závodit jen na 200 a 500 metrů. Kilometrová trať se totiž do tamějšího areálu nevejde.

V deseti sportech jsou Evropské hry součástí kvalifikace na OH v Paříži. Vedle olympijských sportů se objeví i netradiční odvětví jako je plážová házená a fotbal, kickbox, muaythai, padel či teqball. Zajímavostí jsou letní skoky na lyžích, které se odehrají na můstku s umělou hmotou v Zakopaném. Na startu pochopitelně chybí výpravy Ruska a Běloruska.

Překvapiví vlajkonoši: Miculyčové a Kříž

Vedení české výpravy na Evropských hrách v čele s jejím šéfem Martinem Doktorem navrhlo, aby při slavnostním zahájení byli vlajkonoši mistryně Evropy ve freestyle BMX Iveta Miculyčová a sportovní lezec Jan Kříž.

Sedmnáctiletá Miculyčová se čestné funkce ujme po té, co si odbude kvalifikaci své disciplíny. „Je to velká pocta a mám ohromnou radost. Když mi to oznámili, byla jsem nadšená a těším se na ten moment,“ vykládá bronzová medailistka z loňského MS.

Kříž, který je vicemistrem světa v lezení na rychlost z roku 2019, byl z nominace hodně překvapený. „To je hustý, nečekal jsem to. Je to velká čest mít možnost za všechny české sportovce mávat vlajkou,“ říká sedmadvacetiletý lezec. 

Park ji sedí, i když několikrát spadla

Miculyčová je Krakově spolu s dalšími českými sportovci už od začátku týdne. „Park mi tady sedí. Sice jsem během tréninku párkrát spadla, ale měla jsem z jízd dobrý pocit a triky mi šly,” vypráví dívka, která ještě v patnácti letech hrála fotbal za Hradec Králové.

A co by chtěla předvést proti nabité konkurenci? „Ráda bych ukázala backflip barspin (salto vzad, při kterém jezdkyně otočí řídítkama o 360 stupňů), nebo backflip condor (salto vzad, při kterém jezdkyně na chvíli pustí řídítka),” líčí Miculyčová. 

„Vedle olympijských medailistek jsou tady i další holky, které jsou na tom hodně dobře, takže závod bude určitě těžký. Ale těším se na to a dokonce zatím nejsem ani moc nervózní, tak uvidíme,” dodává sebevědomě cyklistka, která sní o startu na OH 2024 v Paříži.

Atleti se v Krakově představí v soutěži, která se uskuteční jako mistrovství Evropy družstev. Češi nastoupí bez lídra světových tabulek v hodu oštěpem a stříbrného olympijského medailisty Jakuba Vadlejcha, a tak hlavní oporou bude koulař Tomáš Staněk.

Místo Vadlejcha nastoupí do soutěže oštěpařů Martin Konečný. Nejlepší česká čtvrtkařka Lada Vondrová se představí v běhu na 200 metrů. Na dvojnásobné trati poběží Tereza Petržilková,. Sprint na 100 metrů absolvuje devatenáctiletá Karolína Maňasová.

Kdo má šance na medaile?

Největšími hvězdami české výpravy je olympijský vítěz ve střelbě v trapu David Kostelecký, který bude obhajovat vítězství z Minsku v roce 2019, a další držitel olympijského zlata v této disciplíně Jiří Lipták. Střelci budou o cenné kovy bojovat ve Vratislavi, kde se představí i Veronika Blažíčková, Petr Nymburský nebo Jiří Přívratský.

Velice silnou sestavu disponují vodní slalomáři. Závodit budou všechny hvězdy včetně Jiřího Prskavce, Víta Přindiše, Václava Chaloupky, Lukáše Rohana, Terezy Fišerové, Gabriely Satkové či Veroniky Vojtové. V rychlostní kanoistice jsou největšími osobnostmi kanoista Martin Fuksa a kajakář Radek Šlouf. Hry naopak vynechává Josef Dostál.

Vysoko může po třetím místě na SP v Leogangu myslet biker Ondřej Cink, v BMX patří k favoritkám zmíněná vlajkonoška Miculyčová, v plné síle se představí moderní pětibojaři v čele s Martinem Vlachem, Janem Kufem a Ondřejem Polívkou. Úspěchy mají za sebou šermíři Jiří Beran a Alexander Choupenitch i triatlonistky Petra Kuříková, Tereza Zimovjanová.