Alexandr Lukašenko vklouzl do vojenských maskáčů, na hlavu si nasadil khaki čepici s kšiltem a v doprovodu elitních generálů se procházel po střelnici v Baranoviči. Den nato běloruský prezident v elegantním obleku přesvědčoval delegáty olympijských výborů, že právě v jeho zemi se mají v červnu 2019 konat historicky druhé Evropské hry.

Povedlo se a diktátor Lukašenko pod knírem nosí spokojený úsměv: „Nejsme velmoc, ale musí se s námi počítat. Sportu u nás věnujeme velkou pozornost."

Jaká bude malá evropská olympiáda v Minsku? Bělorusko předloni ukázalo, že umí uspořádat třeba hokejové mistrovství světa, na druhou stranu Lukašenkův režim v jednom kuse schytává kritiku za porušování lidských práv.

„Pokud zůstaneme u sportovního hlediska, jsem optimista. Bělorusové mají většinu sportovišť hotovou. Očekávám výborně připravenou akci s perfektním zajištěním a minimem problémů," řekl Deníku sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor, jenž bude v Minsku šéfovat české výpravě.

Zeď u dálnice

Původně mělo Evropské hry číslo dvě hostit Nizozemsko, jenže rychle vycouvalo. Doktorův pohled: „Je to dobře. Hry by byly rozházené po celé zemi a nešlo by o klasickou multisportovní akci."

Zájem měla i Kazaň se Soči, jenže po rozpoutání ruského dopingového skandálu jejich šance vyprchaly. „Stejně jsme nikdy žádnou přihlášku nepodali. Pokud jde o sportovní akce, do roku 2020 máme plno," vzkázal ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

Proto došlo na Minsk. Evropské hry mu spadly do klína celkem hladce, běloruská metropole byla jediným kandidátem. Proti hlasovali jen Dánové a Norové, dalších pět zemí se zdrželo.

Minsk není první obskurní destinací pro Evropské hry, premiéru mělo loni Baku. Ani v Ázerbájdžánu nenajdete stoprocentní demokracii a sportovní karneval byl pro zemi mezi Kavkazem a Kaspickým mořem šancí na parádní reklamu (totéž se dá pochopitelně říct i o Bělorusku).

Náklady nad dvěma miliardami korun

Peníze nebyly problém, ropa a zemní plyn pohádkově vynáší. Náklady prvních Evropských her se oficiálně pohybovaly lehce nad dvěma miliardami korun, ale ve skutečnosti byly mnohem vyšší. Jen nový olympijský stadion v Baku měl stát přes miliardu. To si Minsk nemůže dovolit, kvůli slabší ekonomice musí být skromnější.

V Baku se kvůli Evropským hrám bouraly celé ulice, k zemi šlo minimálně 200 domů. A u dálnice vedoucí od letiště do města se postavila zeď, aby hosté viděli jen to, co vidět měli.

Zatímco Ázerbájdžán se teprve potřeboval dostat na mapu světa, Bělorusko je díky „otci zakladateli" Lukašenkovi, jenž je u moci 22 let, známé dokonale: nulová opozice, zavírání nepohodlných, omezená svoboda médií… „Ale o naší schopnosti hostit velké sportovní akce nemůže nikdo pochybovat," pravil Maksim Ryženkov, první viceprezident běloruského olympijského výboru (prezidentem je Lukašenko).

Osudový Minsk

Dopadne Minsk stejně jako loni Baku? Prodělá na Evropských hrách? „Myslím, že by mohly být lepší než minule," míní Doktor.

Atleti či plavci do Baku neposlali absolutní špičku, úspěch testovacího ročníku byl především v tom, že se vůbec uskutečnil. Minsk 2019 může být osudový: buď Evropské hry zakoření, nebo se z nich definitivně stane béčková akce.

„Záleží na jednotlivých sportovních federacích," říká Doktor. „Pokud bude možné v Minsku získat body do olympijské kvalifikace, mohou mít Evropské hry úplně jinou úroveň."

I pro Česko, jež v Baku s dvěma stříbrnými a pěti bronzovými skončilo na 32. místě medailového pořadí. Dočkají se Češi v Minsku prvního zlata?

„Teprve čas ukáže, jestli jsou Evropské hry životaschopné," nadechne se Doktor. „Z mého pohledu opodstatnění mají, pro sportovce představují šanci jet ve větším počtu na multisportovní akci. Navíc Evropské hry se konají zhruba rok před olympiádou, takže to pro všechny může být dobrá příprava. Nanečisto si zkusí velkou akci."

ČTĚTE TAKÉ: Druhé Evropské hry uspořádá v roce 2019 Minsk