Podle počtu výher patří ve svých pětatřiceti letech k legendám Velké pardubické. Slavný dostih vyhrál čtyřikrát, což se kromě něj podařilo jen dvěma žokejům, Václavu Chaloupkovi a Peteru Gehmovi. Letos se od nich může Jan Faltejsek odpoutat a zařadit se hned za fenomenálního Josefa Váňu s osmi prvenstvími.

„Myslet si, že je možné překonat pana Váňu, by bylo stejné jako tvrdit, že Jágr v bodování předstihne Gretzkého,“ usmívá se kladrubský žokej, jenž letos na slavné steeplechase pojede v sedle sedmiletého hnědáka Tzigane du Berlais.

Do Pardubic se rád vrací. „Cítím se tam jako doma. Vyrůstal jsem v Kladrubech, na základku ale chodil do Pardubic. Cítím podporu trenérů a majitelů, za což jim děkuji,“ říká s pokorou.

Tato slova Faltejska charakterizují. Skromný a nenápadný šampion. Nepronáší silácké řeči, ale vyhrávat umí. „Ambice překážkového jezdce jsou dvě. Zůstat zdráv a mít štěstí na koně,“ uvědomuje si.

Osud jménem Orphee des Blins

Faltejsek měl štěstí mnohokrát. Velkou ovládl v letech 2012 až 2014 s Orphee des Blins. O dva roky později na Charme Look.

A jako jeden z mála Čechů se dokázal prosadit za hranicemi, a to dokonce ve Velké Británii, v kolébce dostihového sportu. Vavříny sbíral v Liverpoolu, Newcastlu i Kelsu.

Koněm, který Faltejskovi zajistil věčnou slávu, byla Orphee des Blins, jež běhala jako dobře namazaný stroj.

„Ona by vyhrávala i bosá,“ glosuje vyhlášený slovenský podkovář Laco Kubišta. „Je jako letec,“ doplňuje sám Faltejsek. Čtvrtý triumf přidal hrdina našeho příběhu na hnědákovi Charme Look. Před 126. Velkou pardubickou byli favorité. A úkol splnili na jedničku. „V podstatě jsem se jenom vezl,“ vzpomíná.

A jak by úspěšný žokej charakterizoval oba své úspěšné koně? Měli něco společného?

„Oba jsou výborní skokani, co umí šetřit síly. Orphee je asi třídovější. To však nic nemění na tom, že také Charme Look je výborný kůň. Ti dva už na sebe v dostihu nenarazí, takže těžko spekulovat, kdo byl lepší,“ říká.

Bolest zad vystavila stopku

V loňském roce Faltejska při Velké pardubické provázela smůla, nebýt jí, klidně mohl slavit pátý triumf už před rokem. Vždyť měl jet v sedle francouzského koně Virtuse D’Estruvala, patřili k favoritům.

Jenže žokejovi vypovědělo službu zdraví, přesněji záda. V sobotu odjel tři rámcové dostihy, zkusil to i v neděli, ale bolest se stupňovala tak, že musel vzdát. „Nejde to, bolí mě záda,“ prohlásil tehdy. „S panem doktorem Brožem jsme zkusili všechno, ale bohužel…“

Z dostihu byl stažen také Virtus D’Estruval, lepší žokej se k němu nenašel.

Letos je Jan Faltejsek zpátky. Ba co víc, nenápadný, zato už legendární žokej znovu myslí na vítězství.