O tom se rozhodne v posledním zápase s Ukrajinou, který se hraje ve vídeňské Stadthall zítra od 20.30.

„Dneska obrana fungovala na sto procent. Myslím, že jsme si sáhli úplně na dno,“ pár minut po zápase těžko oddechoval jeho hlavní hrdina Martin Galia. „Tím vítězstvím jsme se vrátili zpátky do turnaje. Velký dík patří i všem fanouškům, vytvořili perfektní atmosféru,“ doplnil 40letý gólman, který měl proti Makedoncům téměř čtyřicetiprocentní úspěšnost zákroků.

„Byl famózní,“ vysekl mu na tiskové konferenci poklonu i makedonský házenkář Mario Tankovski.

„Naše vítězství mělo dva důvody, tím hlavním byl Martinův fantastický výkon, který přiváděl soupeře k zoufalství,“ vysekl trenér Daniel Kubeš poklonu svému někdejšímu spoluhráči.

A pak pochválil střeleckou odvahu spojek Kašpárka, Babáka i Zdráhaly. „Mám z kluků radost, přesně tohle po nich chceme, aby byli aktivní. Naše hra v útoku nebyla až tak kvalitní jako proti Rakousku, ale byli jsme efektivní. To byl další z důvodů, který nám zajistil výhru. Urvali jsme to na vůli, toho si nesmírně cením,“ doplnil reprezentační kouč.

Nervy drásající souboj

Byl to nervy drásající souboj, v němž Češi zpočátku tahali za kratší konec, poločas prohráli 9:11, když většinou jen dotahovali náskok soupeře. Zejména v útoku si příliš nevěděli rady s makedonskou defenzivou, české akcie držel výtečný Galia.

Jenže do druhé půle vtrhl na palubovku úplně jiný tým. Střelecky se začalo dařit Kašpárkovi, který zařídil obrat na 15:12 a svým výkonem strhl ostatní. Bezradní byli rázem Makedonci, i když měli ve svém středu excelentního kanonýra Lazarova, který nasázel 11 branek.

Deset minut před koncem vedli Češi o čtyři góly 22:18, ale pak přišel ještě jeden zádrhel. Horkokrevný soupeř se nevzdal a za dalších pět minut bylo srovnáno – 22:22.

Zdráhala s Babákem však znovu strhli vedení zpátky na českou stranu, za Makedonce kontroval jen Lazarov. A když půl minuty před koncem zpečetil české vítězství z křídla falšovanou střelou Vančo (27:25), propukla v nadšení česká část publika.

Český gólman pak symbolicky vytáhl i poslední pokus Taleskiho. A mohl jít slavit.

České postupové šance žijí. „Bude to zase úplně jiné, mají velké hráče. Ale těšíme se,“ dodal trenér Kubeš směrem k Ukrajincům.