Do šampionátu vstoupili čeští reprezentanti špatně, schytali debakl proti Španělsku. Jak jste reagoval?

Hned jsem napsal klukům a trenérům, ať drží hlavu nahoře. Všichni, co alespoň trochu rozumí házené, věděli, že jedeme do Chorvatska jako outsideři. Už postup na turnaj byl úspěch. Naštěstí ale následovala sportovní pohádka.

Co ji odstartovalo?

Debakl se Španělskem týmu paradoxně pomohl. Všichni chtěli ukázat, že házenou umí. Co potom předvedli proti Dánům a Maďarům, je neuvěřitelné.

A vylétly individuality. Nejlepší střelec základních skupin Ondřej Zdráhala a gólman Martin Galia…

Ondra prošel evropskou házenou a bylo jasné, že na něm bude stát i padat náš výkon. Tak už to bylo i za mě. A Galoš? Chytil druhou mízu. Když je v transu, tak mu prostě gól nedáte. Já bych ale chtěl mluvit i o ostatních.

Ano, povídejte.

Nevěděl jsem, jak výborný házenkář je Standa Kašpárek. V jednadvaceti letech dokáže hrát na světové úrovni. Moc se mi líbí střed obrany. Anebo Honza Stehlík. Všichni kluci hrají s obrovskou obětavostí, srdcem. Týmový sport potřebuje soudržnost, kterou vidím.

V ní tkví největší síla českého výběru?

Pomáhá nám i moment překvapení. Úzká evropská špička se neustále potkává. Pak třeba Dánové nastoupí proti někomu, koho až tolik neznají. Napadne je, že mají výhru v kapse. Proti nim ale stojí houževnatí soupeři.

Může odhodlání stačit i do nadstavby, třeba v úvodním zápase s Německem?

Do utkání s Německem jdeme jako outsider, ale oni nás nepodcení. Pokud chceme uspět, musíme podat potřetí v řadě výkon za hranicí svých možností. Na kluky čeká nejdůležitější zápas kariéry. 

Důležitější než s Dány nebo Maďary?

Určitě. Zápasy Němců sledují všichni důležití manažeři. Před kluky se otevírá obrovská šance na špičkové angažmá.

Kam až může Česko na šampionátu dojít? Daleko není ani boj o medaile.

Tabulka svádí ke kalkulovaní a snění. Máme tým složený z hráčů dobrých evropských týmů, ale ne špičkových. V roce 2010 jsme na ME skončili osmí. Moc si přeji, aby kluci naše umístění překonali.