„To se stane asi jednou za život. Holky jsou na mě hrozně hodné, ale vyčítat si to budu asi hodně dlouho. Neodhadla jsem ten odskok a srazila to do brány. Nešťastný moment, nešťastný konec celého utkání, které jsme jinak myslím odehrály famózně," řekla Kubíčková.

Před utkáním byla oceněna rekordmanka Denisa Billá, která od prezidenta Českého florbalu Filipa Šumana dostala kytici a památeční dres, který jí bude připomínat dnešní jubilejní stý zápas v národním týmu. Kapitánka jej oslavila i gólem, ale k radosti v podobě historického úspěchu nevedl.

„Byl to strašně krásný pocit. Hodně jsem si ten zápas užívala. Jsem moc ráda, že to bylo s Finskem, protože ho mám ráda. Rok jsme tu strávila," podotkla Billá. „Snažila jsem se na to nemyslet, protože jsme tady kvůli něčemu jinému a ne kvůli stému zápasu. Byl to pěkný zápas, bylo to nejblíže, co jsme kdy byly k finále. Těžko se mi to ale hodnotí, že jsme si to na konci dokázaly takhle zpackat," litovala Billá, která viděla chybu už v tom, že se Elina Kujalaová dostala ke střele.

První radost Finek

Ve vyrovnané bitvě se jako první radovaly Finky. V době, kdy ležela otřesená Mlejnková u poloviny hřiště, se trefila z dorážky Hannonenová. „Je to typická věc. Nedovoleně blokují hráče ve zdi, je to přestupek na dvě minuty. Švédské rozhodčí nevěděly, na co upozorňujeme. Přesto nás to za ten inkasovaný gól neomlouvá, měli jsme tomu zabránit," komentoval trenér Miroslav Janovský zákrok na Mlejnkovou.

Vyrovnat mohla Mlejnková po přihrávce Řepkové, ale finská brankářka stihla zasáhnout rukou. Po střele Krupnové jí pomohla levá tyč. V druhém dějství nejdříve český tým nevyužil přesilovku při vyloučení Elly Alankaové, pak měly více ze hry domácí florbalistky, ale na Kubíčkovou znovu nevyzrály. Naopak ve 33. minutě se Češky radovaly z vyrovnání. Billá vystřelila z dálky tahem a trefila se pod horní tyč. Mäkeläová přes stínící Řepkovou i spoluhráčky střelu vůbec neviděla.

Kubíčková pochytala i další nebezpečné pokusy Finek a 28 sekund před druhou pauzou šel Janovského výběr do vedení. Urbánková ideálně uvolnila Krupnovou, která z vrcholu velkého brankoviště překonala po předchozím zákroku ještě rozhozenou Mäkeläovou.

Finky smazaly ztrátu v přesilovce při trestu Ratajové ve 44. minutě. Po přihrávce Kippiläové se trefila z levé strany Pöllänenová. Za čtyři minuty zabojovala Řepková a málem se dostala do úniku. Kubíčková zase zlikvidovala nebezpečný pokus Lirkkiové.

Janovský: Prostě to zvládneme

V 56. minutě už se prosadila před brankou Karoliina Kujalaová, ale v power play srovnala po nabídce Vrátné z voleje Koníčková. Když už se zdálo, že přijde prodloužení, vybrala si slabou chvilku Kubíčková a Finky slavily. „Jsem hrdý na to, jakým způsobem tým dokázal hrát a zvládnout bitvu. Věděli jsme, co budou Finky hrát a byli jsme dobře připravení," doplnil Janovský.

Podle něj nebude lehké se do boje o bronz z nešťastné prohry otřepat. „Ale prostě to zvládneme. Chtěli jsme do finále, což jsme prohlašovali už na začátku cyklu. Každý, kdo zápas viděl, poznal, že jsme nemluvili planě. Teď je spousta emocí, holky se musí vybrečet, pokud ale tímhle způsobem přistoupíme i k zítřku, odvezeme si medaili," řekl Janovský.

Švédské florbalistky porazily Švýcarsko a budou hrát opět o zlato
Švédské florbalistky budou útočit na mistrovství světa v Tampere na páté zlato za sebou. V semifinále porazily celkem šestinásobné šampionky Švýcarsko 7:3 a v sobotu od 14:20 SEČ budou hájit už 25 zápasů trvající neporazitelnost na světových šampionátech proti domácímu Finsku.

Švýcarky držely po první třetině vyrovnaný stav, když na úvodní trefu Rydfjällové odpověděla v přesilovce Bärtschiová. Ve 28. minutě ale vrátila favoritkám vedení Larssonová a hned za 26 vteřin zvýšila Helinová.

Po trefě Wibronové snížila ještě v druhé části opět v přesilovce Bärtschiová. V závěrečném dějství Švédky góly Wickströmové a Stalhultové rychle pojistily vítězství. Na snížení Rüttimannové z trestného střílení ještě odpověděla druhou brankou v utkání Stalhultová.

Dvě asistence si v dresu Švédska připsala Ana Wijková a s 37 přihrávkami ve 23 duelech na světových šampionátech překonala rekord krajanky Emelie Lindströmové. Ta nasbírala ve 24 duelech 36 asistencí a stále zůstává se 73 body suverénně nejproduktivnější hráčkou v historii MS.

Výsledky mistrovství světa florbalistek v Tampere

Semifinále:

Finsko – ČR 4:3 (1:0, 0:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 7. Hannonenová (Lirkkiová), 44. Pöllänenová (Kippiläová), 56. K. Kujalaová (Eskelinenová), 60. E. Kujalaová (Mertsalmiová) – 33. Billá (Mlejnková), 40. Krupnová (Urbánková), 60. Koníčková (Vrátná). Rozhodčí: Edinová, Nilssonová (obě Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 4676.

Sestava ČR: Kubíčková – Leierová, Čapková, Billá, Koníčková, Paloncyová, Rybičková – Urbánková, Krupnová, Ratajová – Vrátná, Mlejnková, Řepková – Sládečková, Jarolímová, Vojáčková – od 22. navíc A. Bočanová. Trenéři: Miroslav Janovský a Lenka Bartošová.

Švédsko – Švýcarsko 7:3 (1:1, 3:1, 3:1)
Branky: 44. a 53. Stalhultová, 8. Rydfjällová, 28. Larssonová, 28. Helinová, 37. Wibronová, 43. Wickströmová – 14. a 38. Bärtschiová, 49. Rüttimannová z trestného střílení. Rozhodčí: Kirves, Snellman (oba Fin.). Vyloučení: 2:1. Využití: 1:2. Diváci: 3034.

O 5.-8. místo:

Německo – Polsko 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)
Branky: 4. Kuhlmannová, 5. vlastní, 20. Fischerová, 58. Baumgartenová, 60. Kleerbaumová – 17. Raczkowská, 50. Plechanová.

Slovensko – Lotyšsko 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 – 0:0)
Branky: 22. a 51. M. Šponiarová, 6. Janegová – 22. Isjominová, 53. Ametereová, 59. Berzinová, rozhodující sam. nájezd Karklinová.

Další program:

08:30 o 5. místo: Německo – Lotyšsko, o 7. místo: Polsko – Slovensko,

11:30 o 3. místo: ČR – Švýcarsko,

14:20 finále: Finsko – Švédsko.