13. KOLO MATTONI NBL:

BK JIP Pardubice - BK Děčín 68:57 (6:14, 19:10, 20:16, 23:17)

Úvod zápasu připomínal říjnové "hody" s USK Praha: v 5. minutě platil průběžný stav 2:3… Jako první se začali přesně trefovat děčínští hráči, kterým navíc hrál do karet i nepříjemně vysoký počet míčových ztrát, jež kupil náš tým - v první čtvrtině jich bylo neuvěřitelných 8! "My jsme určitě nezačali tak, jak jsme chtěli, z naší strany to zase bylo úvodní trápení," okomentoval trenér Jan Slowiak nepovedenou první desetiminutovku.

V ní proměnili pouze dvě střely z pole a zaznamenali pouhopouhých 6 bodíků. "Nedařilo se nám střelecky. Také nás zaskočila příprava Děčína, který měl dostatek prostoru se na nás pečlivě připravit a také to udělal," poukázal pardubický kouč na skutečnost, že zatímco Beksa v úterý odehrála vítězné pohárové utkání s Roanne, náš severočeský sok směřoval celotýdenní přípravu výhradně k souboji v ČEZ Aréně.

Žádné střelecké procitnutí Beksa-týmu se nekonalo ani zpočátku druhé čtvrtiny, po čtrnácti minutách hry měli pardubití čna kontě jen 11 bodů a nabrali dvoucifernou ztrátu. Pak se ale rychle po sobě prodrali ke koši a úspěšně zakončili Jiří Černošek s Mauricem Hamptonem, následně přidal čtyři body Petr Bohačík a v úplném závěru nám Marcus Arnold zajistil těsný poločasový náskok. Úsek mezi 15. a 20. minutou jsme ovládli v poměru 14:3!

"Naše zlepšení přišlo se zlepšením hry rozehrávačů," pochválil Jan Slowiak dvojici playmakerů Tomáš Tóth-Michal Čarnecký. "V momentě, kdy nám začali hrát rozehrávači, jsme začali hrát basket. A díky tomu, že jsme ve druhé půli oba rozehrávače měli v akci a oni hráli slušně, nebáli se zakončovat, tak jsme druhý poločas zvládli."

Po dopichu Tomáše Tótha jsme v polovině třetí čtvrtiny vedli slibně 34:26, ovšem Děčín - jako vždy velice houževnatý - se ještě dokázal vrátit zpět do těsného kontaktu a pět minut před koncem ztrácel jediný bod (stav 52:51). V klíčových okamžicích na sebe (rozhodně ne poprvé) strhl pozornost Maurice Hampton. Trojkou, ziskem míče v obraně na Levellu Sandersovi a trestnými hody posunul skóre na 59:51. A když se poté trefil z tříbodového prostoru Michal Čarnecký a prosadil se i Corey Muirhead, minutu a půl před koncem při desetibodovém vedení (64:54) hráli zcela kontrolovanou koncovku.

"Alfou a omegou bitvy s Děčínem je vždycky vyhrát na doskocích a to se nám dnes podařilo," upozornil pardubický kouč na naši převahu v boji o odražené míče. Ta vedla i k bodům z tzv. druhých šancí, na které jsme vyhráli 15:4! "Tohle byl jeden z klíčů k úspěchu," doplnil Jan Slowiak.

Body:

Beksa - Hampton 14, Čarnecký 12, Arnold 11, Muirhead 8, Tóth 6, Bohačík 5, Kotas 4, Opoku 4, Černošek 2, Pospíšil 2
Děčín - Sanders 14, Houška P. 12, Alič 10, Stria 5, Pištěcký 4, Pomikálek 4, Williams 4, Boyer 2, Houška J. 2

BK JIP Pardubice