Francouzští házenkáři vyhráli ve finále mistrovství světa v Malmö nad Dánskem 37:35 po prodloužení, v normální hrací době skončilo utkání remízou 31:31. Francouzi tak protáhli svoji nadvládu nad házenkářským světem, neboť vyhráli už čtvrtý velký turnaj v řadě: obhájili titul mistrů světa, vyhráli olympiádu i mistrovství Evropy.

Dánům, kteří své první stříbro z MS získali rovněž ve Švédsku v roce 1967 po finálové prohře s Československem, se nepodařilo svůj sen o premiérovém titulu proměnit ve skutečnost. Pro staronové šampiony ale byli těžkým soupeřem.

Finále bylo přehlídkou skvělých individuálních výkonů, stejně jako dokonalých herních variant a kombinací. Už v prvním poločase se nekonalo žádné velké taktizování - tvrdá a důrazná obrana, rychle brejky a výtečné zásahy gólmanů. Tak se odvíjelo utkání, před kterým převzal český reprezentant Filip Jícha ocenění za vítězství v anketě o nejlepšího házenkáře světa.

I on mohl na vlastní oči sledovat, jak ve francouzském celku dva jeho kluboví spoluhráči z Kielu Fernandez a Omeyer kráčeli za dalším triumfem. Od úvodního hvizdu Seveřané přes velkou podporu v hledišti jen dotahovali, v poločase pozdější mistr světa vedl 15:12 a zdálo se, že osud zápasu už ze svých rukou nepustí.

Dánové vyrovnali dvě vteřiny před koncem

Podobný náskok si favorit udržoval nějaký čas i v druhé půli, jenže Dánové díky obrovskému nasazení jedenáct minut před koncem poprvé vyrovnali. Se soupeřem pak dokázali držet krok až do závěru normální hrací doby a gólem dvě vteřiny před koncem poslali souboj do prodloužení.

V něm Dánové dokonce jednou vedli (33:32), jenže závěr nezvládli takticky a poprvé na šampionátu prohráli. Mnohem zkušenější Francouzi dokázali využít individualit v čele s Fernandezem nebo Karabaticem a radovali se z obhajoby předloňského zlata. Třetí skončilo Španělsko, na domácí Švédy medaile nezbyla.

Francouzský kapitán Jerome Fernandez byl po finálovém utkání bez sebe radostí, jako by se výher stále nemohl nasytit. "Moc jsme chtěli další titul a ukázalo se, že síla toho týmu je nesmírná," radoval se tahoun vítězného mužstva.

Gólman Thierry Omeyer připustil, že tentokrát viselo vítězství hodně vysoko a protivník měl k úspěchu také blízko. "Dánové byli těžkým soupeřem. Neměli jsme snadnou roli, ani na chvíli jsme si nemohli vydechnout," prohlásil další Jíchův spoluhráč.

MS v házené mužů v Malmö:

Finále: Francie - Dánsko 37:35 po prodl. (31:31, 15:12)
Nejvíce branek: Karabatic 10, Guigou 7, Abalo a Fernandez po 5 - M. Hansen 10, Christiansen 5, Spellberg 4. Rozhodčí: Raluy, Sabroso (oba Šp.). Sedmimetrové hody: 7/4 - 3/3. Vyloučení: 3:5. Diváci: 12.500.

O 3. místo: Španělsko - Švédsko 24:23 (11:11)

Konečné pořadí MS: 1. Francie, 2. Dánsko, 3. Španělsko, 4. Švédsko, 5. Chorvatsko, 6. Island, 7. Maďarsko, 8. Polsko, 9. Norsko, 10. Srbsko, 11. Německo, 12. Argentina, 13. Korea, 14. Egypt, 15. Alžírsko, 16. Japonsko, 17. Slovensko, 18. Rakousko, 19. Rumunsko, 20. Tunisko, 21. Brazílie, 22. Chile, 23. Bahrajn, 24. Austrálie.