Gemperleová už dnes neobléká ruský dres. Přijala švýcarské občanství, díky čemuž může dál závodit. A přijela i do Česka na Světový pohár. 

V exkluzivním rozhovoru pro Deník přiznala, že ji situace kolem války Ruska na Ukrajině nenechává klidnou. „Cítím velkou bolest,“ řekla Gemperleová.

Narodila se před 32 lety v Moskvě, tehdy ještě metropoli Sovětského svazu, jako Natalia Vinogradova. Pod tímto jménem závodila na řadě šampionátů. Vyzkoušela si angažmá v předním švédském klubu a především potkala švýcarského trenéra. Brzy, v roce 2016, byla svatba.

Z nevysoké běžkyně se stala Natalia Gemperle (přechýleno do češtiny jako Natalija Gemperleová). Tehdy ještě občanství nezměnila. 

Bezprecedentní případ

Svou státní příslušnost nezměnila ani v době, kdy Rusko pykalo za dopingovou aféru. Status neutrálního sportovce jí nevadil. Na mistrovství světa, které hostily Doksy v roce 2021, brala stříbro. 

Jenže přišel únor roku 2022. Prezident Vladimir Putin vydal příkaz k útoku na Ukrajinu. Šok, obrázky nepochopitelných zvěrstev, odsudky. Mezinárodní federace orientačního běhu (IOF) patřila k prvním organizacím, které na vrcholných akcích zakázaly účast ruských a běloruských sportovců. 

Gemperleová se rozhodla jednat. Přes manžela si zajistila místo ve švýcarské reprezentaci. „V orientačním běhu je to bezprecedentní případ. Není normální, běžné, aby někdo měnil občanství,“ podotkl český šéftrenér Jan Šedivý. „Ale splnila všechna pravidla, která jsou velmi přísná,“ doplnila nejlepší česká závodnice Tereza Janošíková.

Finiš české smíšené štafety ve sprintu a radost trenérů:

Světový pohár v orientačním běhu: smíšená štafeta přinesla radost českých barev | Video: Deník/Martin Jůzek

Zatímco ostatní Rusky od minulého roku běhají maximálně tak na Sibiři, Gemperleová už přináší Švýcarsku první medaile. 

Uspěla na nedávném mistrovství světa, které se konalo právě v její nové domovině. V těžkých alpských terénech byla druhá na krátké trati, s novými parťačkami pak slavila stejné umístění i ve štafetě. Na právě probíhajícím Světovém poháru v České Lípě pak skončila opět druhá ve sprintu.

Běloruští sportovci ve vězení

Odsoudit váku nebo Putina si Gemperleová na záznam netroufla. „Jsem ráda, že v orientačním běhu se politika neřeší. Víte, je to rodinný sport, jsme jedna velká rodina,“ uvedla.

A právě fakt, že se všichni znají, přináší závodníkům další strasti. 

Když od ukrajinských reprezentantů ostatní běžci slýchají, co se na východě děje, jak trpí matky, děti… I proto v orientačním běhu, na rozdíl od jiných sportů, platí kolektivní zákaz startu zástupců z řad Ruska a Běloruska. 

„Řešili jsme to, dotazovali se širokého spektra závodníků z celého světa. Takový je náš závěr,“ konstatovala Janošíková, členka komise sportovců v IOF.

Fotogalerie: Světový pohár v orientačním běhu: smíšená štafeta přinesla radost českých barev

Přes zavedený princip kolektivní viny však nelze házet všechny do jednoho pytle.  

V orientačním běhu jsou i smutné příběhy běloruských reprezentantů, o nichž jejich soupeři už dlouho neslyšeli. „Skončili špatně. Vím, že vyjádřili svůj názor, proti válce a režimu. Byli uvězněni,“ dodala Janošíková.

Pohled šéftrenéra Jana Šedivého: Absence Rusek je znát

Rusko dřív patřívalo v orientačním běhu ke světové špičce. Početná členská základna, silná reprezentace. Ale…

„Jejich muži poslední dobou neměli skoro žádný dobrý výsledek. Od roku 2000 šli dramaticky dolů. Tehdy se vědělo, že užívají meldonium. Ale tehdy to také vlastně bylo ještě legální,“ řekl Jan Šedivý, šéftrenér českého výběru, sám někdejší reprezentant. „U žen je ta absence více výrazná. Jeden silný tým vypadl a je to znát,“ dodal.