"Připravili jsme to nejtěžší, co se tady dá najít. Chceme hrát na notu cestovního ruchu. Ukážeme Česko jako krásnou zemi s krásnými místy a terény," vyhlásil ředitel organizačního výboru Jan Picek.

František Vykysalý
Zažil válku, teď je nejstarším běžcem v Česku. Vykysalý: Sport vítězí nad viry

Malá odbočka: nemyslete si, že orientační běh je ušmudlaná popelka, která nikoho nezajímá. Kupříkladu v Česku eviduje svaz zhruba čtrnáct tisíc členů, což znamená, že je to po florbalu druhý nejpopulárnější neolympijský sport pro veřejnost. Pravidelně se objevuje v televizi, zájem o něj mají sponzoři.

Důvod? Zdravý sport v přírodě táhne nejen děti, ale i starší ročníky.

Terezín i skály na Kokořínsku

Ovšem teď už zpátky k mistrovství světa, které od 3. července zavítá do severních Čech. V rozmanitých lesích a parcích se rozhoří úplně jiný boj. Profesionálové, ti nejrychlejší z nejrychlejších, zabojují o medaile v celkem pěti disciplínách.

Program MS v orientačním běhu:
3. července: sprint (Terezín)
4. července: smíšená štafeta (Doksy)
6. července: krátká trať (Smržovka)
8. července: štafety (Heřmánky)
9. července: klasická trať (Heřmánky)

"Každý závod jsme chtěli udělat v jiném terénu," zmínil sportovní ředitel Daniel Wolf s tím, že v programu se objevily i dva sprinty kvůli tomu, že loni se šampionát v Dánsku kvůli koronaviru neuskutečnil. "Vybrali jsme Terezín, který má genius loci," řekl Wolf.

Vrchol šampionátu přijde až na jeho konci. Štafety a závod na klasické trati (tzv. long) se poběží na Kokořínsku. 

Typický terén Kokořínska. Tady se sejdou nejlepší závodníci z celého světa, aby bojovali o medaile.
Zákaz vstupu. Tady zemřel Cimrman, nyní na Kokořínsku vyhlížejí televizi

Muže čeká brutální stoupání (parametry závěrečné disciplíny budí opravdu respekt: 13 kilometrů, 1000 metrů převýšení, předpokládaný čas vítěze 100 minut). "Hodně bude záležet na volbě postupů mezi kontrolami," poznamenal Wolf.

Stavitel této trati Petr Karvánek prozradil, že si otestoval, jak dlouho by běžel on. Výsledek? 210 minut v tempu!

Pro jistotu v bublině

Hodně zajímavé bude sledovat, jak se s nezvyklým prostředím sžijí cizinci z více exotických zemí. Ve startovních listinách, které obsahují více než 300 nominovaných závodníků a závodnic, najdete i Turky, Korejce či Egypťana a Argentince.

"Největší omezení pro všechny spočívá v tom, že všichni se budou pohybovat v jakési bublině. Podmínkou účasti je PCR test," vysvětlil Picek.

Co se týče organizace, bez dobrovolníků by akce uspořádat nešla. Na jednoho závodníka připadá jeden pořadatel. "Nemáme úplně vyrovnaný rozpočet, protože nám plány zhatil koronavirus. Zrušili jsme přidružené závody pro veřejnost, které jsme ale posunuli na další rok," dodal Picek.

Kontrolní závod před MS. Takhle se "testovaly" terény na Kokořínsku
Světový šampionát v lese. Extrémní terény a rozpočet na 22 milionů

Přesto je možné alespoň na místě fandit (a také si zatrénovat) - každý závod má svou arénu.

Pokud vás zajímají ambice, tak jsou na domácí půdě pochopitelně ty nejvyšší.

Přenosy v televizi
Česká televize chystá přímé přenosy, signál půjde do dalších šesti zemí. Na internetu pak světová federace nabízí placený stream.

"Obětovali jsme tomu několik let přípravy. Máme kuchaře, fyzioterapeuta," prozradil šéftrenér týmu Jan Šedivý, donedávna ještě aktivní reprezentant.

Z vlastní zkušenosti tak ví, že špička je hodně vyrovnaná a široká. "Potěší jakákoliv medaile," podotkl.

Do nominace se z žen dostaly Jana Knapová, Tereza Janošíková, Denisa Kosová, Vendula Horčičková a Adéla Indráková. Tým mužů tvoří šestice Vojtěch Král, Miloš Nykodým, Jakub Glonek, Tomáš Křivda, Pavel Kubát a Tomáš Kubelka.