Rodačka z Ústí nad Labem se vydala do zámoří, kde si plní svůj golfový sen. „To, co dělám a vynakládám do toho tolik úsilí, se mi vyplácí,“ říká v rozhovoru pro Ústecký deník talentovaná Sára Zrníková.

Co vás vedlo k přesunu do zámoří?
Po studiu na gymnáziu jsem se nechtěla vzdát soutěžního golfu a možnost plného stipendia, hrát na nejvyšší amatérské úrovni a naučit se dobře anglicky se tehdy zdálo jako ideální příležitost.

Proč jste si vybrala právě Houston?
Po vítězství v Anglii mi začala chodit řada nabídek na univerzity a mezi nimi byl i Houston. Po pár rozhovorech s trenéry a absolvování dvou zkoušek z angličtiny jsem se rozhodla podepsat smlouvu s mojí nynější univerzitou. Kromě dobrého týmu a trenéra patřilo mezi mé priority například také počasí. U nás se golf může hrát jen pár měsíců kvůli zimě, tak jsem vybírala místo, kde můžu být v teple po celý rok. Navíc jsem chtěla zkusit, jaký je život ve velkoměstě.

Neměla jste problémy s angličtinou?
První semestr jsem měla problém se rozmluvit. Ačkoliv jsem jim dobře rozuměla, neuměla jsem moc dobře vést konverzace. Jednoho dne se to ale zlomilo a od té doby mluvím anglicky už i ze spaní.

Jak zvládáte anglické studium, nedělají vám problém některé předměty?
Historie USA a anatomie mi dala dříve trochu zabrat, ale člověk si na to rychle zvykne. První měsíc ode mě nikdo nemohl opisovat kvůli zápiskům v češtině.

Žijete v Houstonu, jaké je to město?
Houston je jedno z nejlidnatějších měst v Americe. Najdete tam lidi snad z každého kouta světa a to mě na Houstonu hrozně baví.

Máte nějaká oblíbená místa, kam chodíte?
Ráda chodím s kamarády do parku nebo na dobré jídlo.

Na to ale mnoho času nemáte, že?
Naše rozvrhy jsou hodně nabité a celý semestr neděláme nic jiného, než se učíme, trénujeme a cestujeme po turnajích. Sportovci na amerických univerzitách totiž nedostávají žádné studijní úlevy. Když už se najde volná chvilka, zajdeme si se spoluhráčkami z týmu třeba na polévku Pho nebo na tacos. Ale ve volném čase spíš doháním školu v jakékoliv kavárně. V nesoutěžní sezóně mě najdete spíše ve fitku.

Jak vás tam přijali spolužáci?
Řekla bych, že dobře. Naše univerzita patří k těm menším, takže se tam všichni navzájem znají. Nedělalo mi tedy problém se dobře začlenit.

Byla jste oceněna jako nejlepší sportující student jižní oblasti USA, co to pro vás znamená?
Potvrzuje se mi, že to, co dělám a vynakládám do toho tolik úsilí, se mi vyplácí.

Za co jste toto ocenění získala?
Ocenění je kombinace sportovního výkonu a akademického průměru.

Když jste se o tom dozvěděla, byla jste dojatá? Jak proběhlo vyhlášení?
Zpráva mě velmi potěšila. Slavnostní vyhlášení nebylo, uskutečnilo se pouze online.

Jak významné je toto ocenění v porovnání s dalšími golfovými úspěchy?
Tím, že je to v kombinaci s akademickými výsledky, má toto ocenění něco do sebe. Rozhodně ho řadím mezi moje největší úspěchy, protože jak golf, tak studium považuji za velmi důležité.

Jaké jsou vaše golfové cíle?
Chtěla bych vyhrát turnaj v Americe a zahrát si NCAA Regionals turnaj ještě než odpromuji.

Chtěla byste se hraním golfu živit?
Živit se golfem by byl sen, nedokážu si představit život bez něj.

Jak situace ohledně koronaviru ovlivnila váš program a akce, které vás čekají?
Koronavirus nám předčasně ukončil sezónu, ve které jsme se chystali obhájit vítězství ve finálovém turnaji naší Southland konference. Nedá se tedy dělat nic jiného než pokračovat v tvrdé práci a doufat, že podzimní sezóna začne bez problému.

Jaká je současná situace v Texasu?
Texas je obrovský stát, takže tomu také odpovídá počet nakažených. Lidé jsou ale doma a situace se pomalu lepší, podobně jako u nás.

Kdo a v kolika letech vás dovedl ke golfu?
Ke golfu mě dovedl můj táta, když mi byly čtyři roky. S mým současným trenérem Karlem Skopovým seniorem jsem začala naplno spolupracovat v devíti letech a od té doby jsem začala hrát i první turnaje.

Zkoušela jste i jiné sporty?
Ano, jako malá jsem vystřídala řadu sportů, do mých 15 let jsem střídala golfové turnaje a taneční soutěže.

Proč jste se nakonec rozhodla pro golf?
Pro golf jsem se rozhodla proto, že jsem v něm viděla budoucnost. S nástupem na gymnázium jsem si uvědomila, že dva sporty vrcholově nebudu časově zvládat, a tak jsem obětovala tancování, abych se naplno mohla věnovat golfu. Brzy jsem na sobě viděla velké posuny a začala přemýšlet o možném stipendiu v USA.

Kdy jste si uvědomila, že vám jde golf lépe než vašim kamarádům?
Na golfu jsem vyrůstala sama, protože u nás na severu Čech se v té době golf teprve rozvíjel a brzy jsem tu neměla konkurenci. Kamarádi z turnajů šli většinou stejnou cestou jako já, a to studovat a hrát v Americe. Neřekla bych tedy, že je to o tom, kdo je lepší, ale o tom, jak kvalitní generace golfistek z nás vyrostla.

Jakých golfových úspěchů jste dosáhla a kterého si nejvíce vážíte?
V roce 2016 se mi podařilo v silné anglické konkurenci vyhrát Evropské finále Faldo Series, které mi zajistilo vstupenku na Asijské finále ve Vietnamu. Na svém posledním turnaji před odjezdem do Ameriky jsem se stala Slovenskou mistryní na jamky. Za největší úspěch považuji týmové vítězství na turnaji Southland conference championship můj první rok v USA, které nás kvalifikovalo na NCAA D1 Regionals, do kterého postoupilo 72 nejlepších univerzitních týmů v Americe.

Dočetl jsem se, že jste v golfu hájila barvy Slovenska. Proč jste se rozhodla pro Slovensko, když pocházíte z Ústí?
Můj táta se narodil na Slovensku, takže já mám jak české, tak i slovenské občanství. Před pár lety se naskytla šance reprezentovat Slovensko na nejvyšších soutěžích v Evropě a já se jí chytla. Na slovenských turnajích jsem se cítila jako doma a kolektiv tam mi byl druhou rodinou.

Jste v kontaktu s rodinou, pokud jste v zámoří?
Ano, s rodinou a přítelem si každý den píšeme a snažíme se volat kdykoliv to jen jde. Všichni doma mi jsou velkou oporou, u když je mezi námi vzdálenost tisíce kilometrů.

Dočetl jsem se, že jste jako malá holí sekala záhony. Mohla byste to prosím rozvést?
Jako malá jsem měla jen jednu hůl, devítku železo. S tou jsem běhala a sekala babiččiny záhonky. To je taková moje prvotní vzpomínka na golf, které se vždy celá rodina zasměje.

Sára Zrníková
• Datum narození: 15. května 1998 v Ústí nad Labem
• Nejoblíbenější jídlo: Svíčková
• Nejoblíbenější pití: Kofola
• Nejoblíbenější hřiště: U nás moje domácí hřistě Kotlina, Terezín a ve světě Kaneohe Klipper na Havaji.