Ačkoli první zprávy mluvily o tom, že by se mohlo jednat o fotomontáž, autentičnost snímku později pod tlakem potvrdil sám Elliott. Podle dvojnásobného vítěze Velké národní Tiger Rolla se jedná o starší záběr z jeho tréninkové centrály Cullentra House Stables.

Na snímku je čtyřnásobný vítěz Morgan. Tehdy sedmiletý valach uhynul před dvěma leta na srdeční aneurysma. 

„Snímek byl pořízen před nějakým časem, když jeden kůň během ranní práce náhle podlehl infarktu. Je mi jasné, že ta fotka působí bezcitným dojmem, ale nic nemůže být dál od pravdy,“ uvedl pro ostrovní média hvězdný trenér, který rovněž přiblížil okolnosti vzniku nevkusného snímku.

"Stál jsem nad koněm a čekal na pomoc. Vzpomínám si, že mi zazvonil telefon a já jsem se bezmyšlenkovitě posadil. Slyšel jsem někoho křičet a gestem jsem ho upozornil, aby chvíli počkal," zdůraznil. 

Skandální póza 

Toto vysvětlení však mnozí nepřijali. Problémem přitom není ani tak samotný úhyn koně, jako spíš póza, kterou Elliott zaujal. Není proto divu, že Irská dostihová autorita Irish Horseracing Regulatory Board (IHRB) již zahájila vyšetřování celého případu. Britská autorita mezitím trenérovi zakázala starty na svém území. A ozývají se i hlasy, které volají pro doživotním zákazu činnosti.

Elliottův snímek s mrtvým koněm: 

Elliotta, který se do dostihových análů zapsal již v roce 2007, kdy v útlém věku připravil podceňovaného vítěze Velké národní 2007 Silver Birche, a následně se vypracoval v jednoho z nejvlivnějších překážkových trenérů současnosti, tak nejspíše čekají nemalé problémy. A to jen pár týdnů před ostře sledovaným cheltenhamským festivalem i dalším ročníkem Velké národní.

Již nyní přišel o svého dlouholetého sponzora, sázkovou společnost Betfair. V úterý ráno na situaci zareagoval i první z velkých majitelů, Cheveley Park Stud, a odvezl od Elliotta osm koní. Naopak hlavní klient, Gigginstown House Stud bratrů O'Learyových, vyjádřil trenérovi podporu. 

Sám Elliott, který na začátku března oslavil 43. narozeniny, se v exkluzivním rozhovoru pro list Racing Post nechal slyšet, že "za okamžik šílenství bude platit do konce života". Za celý incident se rovněž omluvil.