Audrey Lorberové bylo devatenáct let, když se v roce 2019 při rodinné dovolené pokusila vstoupit do Ruska s 19 gramy THC. Mladá blondýna byla zadržena, obviněna a skončila ze mřížemi. Tam ale strávila jen dva měsíce, pak se dostala zpátky na svobodu.

Brittney Grinerová ale takové štěstí neměla. Vlastně, ani mít nemohla.

Americká basketbalistka Brittney Grinerová se svými obhájci u soudu v Chimki nedaleko Moskvy, 15. července 2022.
Ruský soud poslal Grinerovou na devět let do vězení. Biden žádá její propuštění

Jednatřicetiletou olympijskou vítězku přitom zadrželi v únoru na moskevském letišti s mnohem menším množstvím konopí (0,7 gramu), než měla Lorberová. Hvězdná basketbalistka se hájila tvrzením, že si náplně do elektronické cigarety s hašišovým olejem zabalila nedopatřením. Přesto dostala devítiletý trest vězení.

Na nepoměr upozornila basketbalistka WNBA Angel McCoughtryová na svém Twitteru. „Všichni jste překvapeni,“ napsala v postup s oběma případy.

Než si Grinerová vyslechla zdrcující verdikt ruského soudu, strávila ve vazbě přes pět měsíců.

Případ basketbalové superstar ale podle všeho nesouvisí se „špetkou“ konopí, které u sebe měla. Tady jde o vysokou politickou hru. Grinerová je totiž ruským trumfem ve výměně vězňů s Američany.

Brittney Grinerová odchází od moskevského soudu.
Případ zmizelé hvězdy. Lesbická černoška v ruské cele? Hrozný osud, říká mariňák

Dvojnásobná olympijská šampionka by měla být vyměněna za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, který si odpykává trest v USA. Vyjednávání o výměně vězňů mezi Moskvou a Washingtonem je teď předmětem dialogů diplomatů obou zemí.