Nyní se rýsuje, že by mohla vzniknout v areálu Olympu ve Stromovce. „Postrádáme kvalitní tréninkové sportoviště,“ shrnul argumenty pro její vybudování šéf gymnastické federace Roman Slavík.

Hotovo by mohlo být v roce 2022. Je už předjednáno, že by se hala jmenovala po nejslavnější české gymnastce Věře Čáslavské, která zemřela před dvěma roky. Je pamatováno i na to, aby v útrobách haly vznikla důstojná Síň slávy české gymnastiky. A cena Národního sportovního centra? Na první pohled dost vysoká: vyšla by přibližně na 400 milionů korun.

Odolnost proti povodni

„Projekt haly podporuji. Dává smysl i v tom, že do ní najdou cestu děti, které mohou dorůst až do reprezentace. Místa, kde v Praze cvičí, neodpovídají současným požadavkům,“ vyjádřil se vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

Všechno je fázi příprav. To zásadní? Halu má platit stát. Prvním krokem k realizaci je změna územního plánu. Se základním kamenem stavby lze počítat na jaro 2020.

Možná. Projekt se totiž těší podpoře dosluhujících členů magistrátu. A otázkou je, jak se k němu postaví nová koalice vzniklá z víkendových voleb.

Další problém? Stromovka včetně areálu Olympu se při povodních v roce 2002 ocitla komplet pod vodou. Není riskantní stavět na území záplavové zóny? „S tím se musí počítat a stavbu pojmout tak, aby jí případná velká voda neublížila,“ uvedl Hnilička.

V plánech Národního tréninkového centra Věry Čáslavské je i tribuna pro dvě stovky diváků. „To samozřejmě neumožňuje pořádní globálních šampionátů. Ale na menší akce typu mezistátních utkání nebo mistrovství republiky by požadavky splňovalo,“ doplnil Roman Slavík.