V rakouském dresu zářil včera především Mykola Bilyk, svěřenec českého kouče Filipa Jíchy v bundesligovém Kielu. Už v neděli nastoupí Češi ve Vídni od 16 hodin proti Severní Makedonii a další zaváhání už může být fatální. Poslední zápas ve skupině je pak čeká v úterý s Ukrajinou.

„Zápas byl hodně vyrovnaný, Rakušané zvládli lépe poslední čtvrthodinu, zvláště pak samotný závěr,“ uvedl v hodnocení zápasu český kouč.

„My jsme podali slušný výkon, jedním z rozhodujících faktorů byl výborný výkon domácího gólmana Eichbergera. No těch devatenáct obdržených branek ve druhé půli je příliš. Domácí hráli ve druhé půli dlouhé útoky a většinou je dokázali proměnit,“ doplnil kouč českého týmu.

První půli Češi vyhráli

Během úvodních pěti minut byli Češi dvakrát v oslabení a toho domácí tým využil, aby získal náskok – 4:2 a 5:3, ale když se ve 12. minutě trefil po předchozích dvou neúspěšných pokusech Kašpárek, bylo srovnáno 5:5. Jenže domácí znovu odskočili na dva góly, za stavu 8:6 v 18. minutě nahradil Mrkvu v české brance veterán Galia. Češi se do té doby prosazovali především z prostoru křídel a přes pivota, zatímco za Rakušany dávali góly hlavně Božovič a Bilyk na spojkách.

Teprve pak se i na české prosadil dvakrát po sobě střídající levák Mubenzen. Kapitán Zdráhala se dostal na hřiště až po 20 minutách a hned svojí ranou vyrovnal na 10:10. Babák pak srovnával na 11:11 a vyhnal domácí jedničku Bauera z branky, ani Eichenberger však nezabránil Zdráhalovi, aby ze sedmičky poslal Čechy ve 26. minutě do vedení 12:11. Následoval time out Rakušanů a bouřlivé ovace českých fanoušků, jejich miláčci totiž předtím vedli jen 1:0.

Jenže Bilyk hned vzápětí ranou zdálky zase vyrovnal. Pak si Galia připsal dva zákroky a přišla sedmička po faulu na Mubenzena, do brány se vrátil Bauer, ale Zdráhala mu poslal míč mezi nohy – 13:12. Halou znělo české: Seberém! A Hrstka dával minutu a půl před půlí na 14:12, levák Božovič pak snížil na poločasových 14:13.

Kanonýr bundesligového Kielu Bilyk ale hned v úvodu dvěma góly otočil na 14:15, Zdráhala sice nadvakrát ze sedmičky vyrovnal. Ale domácí šli zase do dvoubrankového vedení. Až po dvou gólech Kašpárka bylo čtvrt hodiny před koncem zase srovnáno (22:22). Bohužel naposledy, potom už se Češi dokázali přiblížit maximálně na jeden gól, Rakušané nakonec vyhráli 32:29.

Česko – Rakousko 29:32 (14:13)

Nejvíce branek: Hrstka 6/2, Zdráhala 5/2, Babák 3 – Bilyk 12, Bozovic 7, Frimmel 3. Rozhodčí: Elíasson, Pálsson (oba Isl.) Sedmimetrové hody: 5/4 – 2/2. Vyloučení: 3:5.

Sestava a branky ČR: Mrkva, Galia - Hrstka 6/2, Zdráhala 5/2, Babák 3, Bečvář 3, Jurka 2, Horák, Kašpárek 2, Číp 2, Mubenzen 2, Zeman 2, Mojžíš, Solák, Vančo, Klíma