Ano, teď už půjde do tuhého. Házenkářům dnes vNorsku začíná mistrovství Evropy. „Chceme alespoň postoupit ze skupiny,“ říká kouč Pavel Pauza. Jenže dvě porážky na Islandu příliš optimismu nevyvolaly.

„Přesto nálada v týmu je dobrá. Hráli jsme v tomhle složení na Islandu poprvé. Ještě se sehráváme,“ tvrdí Štochl.

Loni na světovém šampionátu v Německu skončili Češi na 12. místě, teď jim navíc chybí opory jako Jícha, Juříček nebo Hynek. "Do jaké míry jsme oslabeni, to se teprve ukáže,“ míní Karel Nocar, kapitán národního týmu. „Musíme hrát co nejvíc kolektivně, protože jenom tak můžeme uspět.“

A o co v Norsku jde? O evropské medaile, ale i o olympiádu. „Olympijské hry jsou naše motivace,“ přiznává Štochl.

Jednoduché to však nebude. Na šampionátu se představí šestnáct vyrovnaných mužstev. „Každý zápas bude tvrdý boj,“ tuší kouč Pauza. „Není tu žádný outsider.“ A to opravdu není.

Vždyť Česko v základní skupině narazí na Slovince, vicemistry Evropy z roku 2004, na olympijské vítěze z téhož roku Chorvaty a na Poláky, stříbrné medailisty z loňského mistrovství světa.

ME v házené mužů

Los – skupina A: Chorvatsko, Slovinsko, Polsko, ČESKO.

Skupina B: Dánsko, Rusko, Norsko, Černá hora.

Skupina C: Španělsko, Německo, Maďarsko, Bělorusko.

Skupina D: Francie, Island, Slovensko, Švédsko.

Hrací systém: Nejlepší tři týmy z každé skupiny postupují do další fáze, kdy vzniknou dvě šestičlenné skupiny. Z nich postoupí první dva do semifinále, další hrají o umístění.

Postup do kvalifikace OH: Záleží i na výsledcích již kvalifikovaných zemí, teoreticky Česku může stačit 7. místo, ale jen v případě, že se před ním umístí již kvalifikované země.

Program Česka ve skupině: dnes 18.15 se Slovinskem, pátek 18.15 s Chorvatskem, neděle 15.15 s Polskem (vše ČT4).

Bilance Česka na ME: 1994 – nekvalifikovalo se, 1996 – 6. místo, 1998 – 10. místo, 2000 - nekvalifikovalo se, 2002 – 8. místo, 2004 – 11. místo, 2006 – nekvalifikovalo se.