Češi i Turci v předchozím průběhu skupiny dvakrát porazili Belgii a vzájemné duely jsou tak přímým soubojem o první místo, které jako jediné znamená postup do červnové baráže.

Reprezentanti, kterým chybí rekonvalescent a lídr týmu Filip Jícha, v utkání v Ankaře ani jednou nevedli a celý zápas dotahovali. Několikrát se jim povedlo vyrovnat, ale závěr se hostům nepovedl.

Od 52. minuty, kdy srovnal Stehlík na 23:23, potkal Čechy střelecký výpadek a Turecko si díky tomu vytvořilo třígólový náskok. Ten udrželo až do konce a vede kvalifikační skupinu o dva body před českým týmem. Tomu k lepšímu výsledku nepomohlo ani sedm branek nejlepšího střelce utkání Hrstky.

"Bohužel se nám dnes nepodařilo vyhrát. Jak jsme očekávali, tak to byl vyrovnaný zápas. Naši hráči měli dobré nasazení. Kluci do toho dali maximum, ať už v útoku nebo v obraně. Měli jsme spoustu šancí, které jsme však nevyužili," uvedl jeden z dvojice českých trenérů Daniel Kubeš.

Jubilejní 200. utkání za národní tým porážkou zhořklo brankáři Petru Štochlovi. "Mrzí mě, že jsme nevyhráli, přestože jsme měli šance. Doufal jsem v lepší výsledek, samozřejmě výhru. Pro mě je zásadní, že se proti Turecku dá hrát, že se dá porazit, o což se v sobotu budeme snažit," řekl Štochl směrem k závěrečnému zápasu první fáze kvalifikace.

Utkání 5. skupiny první fáze kvalifikace o postup na MS 2017 házenkářů:

Turecko - Česká republika 27:24 (15:13)
Sestava a branky ČR:
Galia, Štochl, Mrkva - Hrstka 7, Bečvář 3, Hes 1, Jurka 3, Stehlík 2, Babák 5, L. Petrovský 1, M. Škvařil, Zdráhala, Šlachta 1, Brykner, Říha 1, Landa.
Nejvíce branek Turecka: Özbahar a Ersin po 6, Celik 4, Nalbantoglu 3. Rozhodčí: A. Konjicanin, D. Konjicanin (oba Bosna). Sedmimetrové hody: 2/0 - 3/2. Vyloučení: 3:2.

Tabulka:
1. Turecko 3 3 0 0 89:76 6
2. Česká republika 3 2 0 1 94:91 4
3. Belgie 4 0 0 4 116:132 0