Strhující házenkářské drama vyvrcholilo neskutečnou trefou Heleny Štěrbové. Ta rozhodla o tom, že českým mistrem se stal tým Veselí nad Moravou.

Její střela z devíti metrů, kterou domácí nedokázali odvrátit, skončila ze překvapenou brankařkou Raníkovou v čase 60.00. Tedy úplně v poslední sekundě zápasu. Vytryskla tak obrovská radost slováckých Panenek, hráčky Zory se jen bezmocně sesunuly na palubovku.

Hned na úvod se ukázaly obě brankařky, domácí Raníková a hostující Černá. Díky jejich zákrokům se skóre poprvé měnilo až ve 3. minutě, když se trefila olomoucká hrdinka sobotního utkání Kelarová. Hanačky pokračovaly v kvalitním výkonu a v 10. minutě už vedly 4:1.

To Veselí probudilo z letargie a lepší defenzivou vyrovnalo hru a v 16. minutě i skóre na 5:5. Tento průběh se znelíbil zejména olomoucké křídelnici Hrbková, která předvedla několik drzých a nebojácných zakončení, jež vyváděly z rovnováhy brankařku Černou. Oba týmy vycházely z poctivé defenzivy, do kabin se šlo za stavu 10:8 pro domácí.

Ve druhém půli už byla k vidění špičková házená evropských parametrů. Veselí dokázalo pravidelně skórovat, brankařce Raníkové už se nedařilo tolik jako v úvodu a když se hostující hráčky ve 40. minutě dostaly poprvé do dvoubrankového vedení, nahradila Raníkovou Vyhlídalová.

Olomouc nato ještě dokázala reagovat. Ve vlastním oslabení se dvakrát prosadila Hejtmánková a vyrovnala na 20:20. Závěr utkání strhl opět slušně zaplněnou halu i hráčky, a když dokázala minutu před koncem olomoucká Růžičková vyrovnat na 22:22, zdálo se, že by utkání mohlo dospět do prodloužení.

Tam už se ostatně viděli všichni, když si v poslední vteřině brala míč Štěrbová. Její spoluhráčky už opustili hřiště, Olomouc vytvořila blok ze hráček. Situace, jakých je v zápase několik a jen v mizivém procentu končí brankou. Ale Štěrbová zamávala rukou, domácí hráčky vyskočily, a následná střela skončila k překvapení všech v síti do brány se navrátivší Raníkové. Veselští fanoušci i spoluhráčky naskákaly na Štěrbovou a spustily mohutnou oslavu.

„Já chci poděkovat družstvu, že se po první půli nezlomilo. Ve druhém poločase se utkání vyrovnalo. A my jsme v závěru vstřelili šťastnou branku. Takový gól se vidí jednou za strašně dlouhou dobu,“ usmíval se trenérský bard Jiří Zerzáň. A zopakoval, že to bylo jeho poslední utkání v životě. „Byl to můj poslední ligový zápas, vůbec poslední zápas, který jsem v házené vedl. Dvaatřicet let stačilo,“ uvedl. „Jsem strašně šťastný, že jsem svoji kariéru ukončil titulem.“

„Dnes vyhrál šťastnější tým. V sérii to bylo podruhé, co se od nás štěstí odvrátilo. Já určitě nejsem zklamán, v každém případě měl veselský tým štěstí, že se mu v průběhu sezony vyhýbaly zdravotní peripetie. To je u tak úzkého kádru prakticky neuvěřitelné,“ řekl trenér Olomouce Lubomír Krejčíř. „Jdeme odpočívat,“ dodal.

DHK Zora Olomouc – HC Britterm Veselí n. M. 22:23 (10:8)

Rozhodčí: Haščík, Oťapka. Vyloučení: 4 – 3. 7m hody: 5/4 – 4/3. Diváků: 900. Konečný stav série: 1:3.

Olomouc: Raníková, Vyhlídalová, Kozáková – Hejtmánková, Růžičková 2, Kovačíková, Uličná 1, Kelarová 3, Hrbková 6, Pašková, Severová, Salčáková 2, Gebre Selassie, Tomečková 5/4. Trenér: Lubomír Krejčíř.
Veselí: Černá, Zvoničová D, Sabáková – Kratochvílová, Velanová, Lukášová, Dorotíková 3, Zvoničová G. 4, Štěrbová 4, Jandásková, Vinyatynská 3/3, Chmelařová 1, Fleková 5, Kočí 3. Trenér: Jiří Zerzáň.