Svěřenkyně Jana Bašného se s turnajem rozloučí ve čtvrtek zápasem proti Švédsku, který už nic nezmění na tom, že ve skupině obsadí poslední místo.

"Mě už nebaví stále opakovat to samé. Je to frustrující, opět jsme byli favoritům více než vyrovnaným soupeřem, ale přesto nemáme body. Nemůžu být proto spokojený, ale nezbývá než pogratulovat soupeři a poděkovat vlastním hráčkám za bojovnost," uvedl pro svazový web Bašný.

Francouzky se naopak výhrou udržely ve hře o medaile a postup ze skupiny. Celý poločas se český výběr před liduprázdným hledištěm haly v Bělehradě hledal. Francie dala tři rychlé góly, soupeř sice na konci první desetiminutovky srovnal na 4:4, ale jinak se Češky proti vysunuté a urostlejší obraně trápily.

Jejich psychiku pak nalomilo deset minut bez vstřelené branky. Češky během nich na hřišti působily vyhasle, jakoby se na hráčkách projevovala únava z pátého zápasu v osmém dni. Protivník úplně vynuloval spojky, tým nepodnikl za třicet minut jediný rychlý protiútok. Francouzky slabších chvilek svých rivalek využívaly a do poločasu náskok stihly navršit na čtyři branky.

Dramatický závěr, Češkám nevyšly koncovky

O to lépe však Češky vstoupily do druhé půle. Rázem se začaly prosazovat ze spojky i z trháků, a když k tomu přidaly daleko aktivnější obranu, francouzský náskok se tenčil. Chrenková v 38. minutě po rychlém protiútoku srovnala na 16:16 a po trefě Knedlíkové šly Češky ve 42. minutě dokonce poprvé v utkání do vedení.

Sebevědomí se přelilo na českou stranu. Střelecký výpadek pro změnu potkal Francii, která po desetiminutovce marného úsilí ani jednou nepřekonala Raníkovou, a Češky sérií šesti gólů utekly až na 19:16.

Závěr utkání byl ale znovu jako na houpačce. Brankovou sérii napodobily i Francouzky a čtyřmi zásahy opět strhly skóre na svou stranu. Osud utkání byl přesto otevřený do posledních sekund, pak ale Češky doplatily na technické chyby a více nepřesností v koncovce.

"Dneska nás ta prohra extrémně mrzí. Už počtvrté v řadě nám v koncovce chybělo trochu štěstí a je to pro nás hrozně smutné," uvedla brankářka Raníková.

Mistrovství Evropy v házené žen:

Osmifinálová skupina I:

Česká republika - Francie 22:24 (10:14)
Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová - Knedlíková 2, Keclíková 2, Chrenková 4, Poznarová 3, Salčáková 1, Růčková 1, Kutlvašrová, Černá, Vítková 2, Hrbková 2, Martínková 1, Štěrbová 3, Matoušková 1.
Nejvíce branek Francie: Ayglonová 6, Baudouinová 4. Rozhodčí: Brehmerová, Skowronková (obě Pol.). Sedmimetrové hody: 3/4 - 3/3. Vyloučení: 2:2.

Norsko - Švédsko 28:25 (12:14), Srbsko - Dánsko 29:26 (16:14).

1. Norsko 4 4 0 0 107:89 8
2. Srbsko 4 2 1 1 106:101 5
3. Dánsko 4 2 0 2 113:113 4
4. Francie 4 2 0 2 94:97 4
5. Švédsko 4 1 1 2 92:101 3
6. Česká republika 4 0 0 4 95:106 0