A to přitom mohlo být ještě veseleji, nicméně i Makedonci prokázali určité kvality. „Nervozitka tam z naší strany nepochybně byla, nicméně tento zápas klukům určitě hodně pomohl,“ neskrýval po utkání spokojenost trenér karvinských hráčů Marek Michalisko.

Svůj tým na soupeře připravil výborně takticky. Prolet v útoku nepůsobil jistým dojmem. Nebýt zbytečných chyb pramenících z nervozity, mohli domácí už během poločasu vést výrazněji. S přibývajícím časem si začali všichni ověřovat, že se s Makedonci dá úplně bez problémů hrát.

„Oni v útoku dost často působí takovým uspávacím dojmem a pak zničehonic dají gól. Chvilková nepozornost bránícího soupeře je hned potrestána, na to si musíme dát pozor i v neděli. Jinak si myslím, že jsme na Prolet byli připraveni velmi dobře,“ pokračoval Michalisko v hodnocení.

Tajná zbraň? Petr Mokroš!

Baníkovce může těšit, že se kvalitnímu evropskému soupeři herně vyrovnali a v několika úsecích jej i předčili. „Byly tam pasáže, kdy nám to nešlo, ale vždy jsme se vrátili do hry. Ve druhé půli to Péťa Mokroš zavřel a my si díky němu vybudovali čtyřgólový náskok do nedělní odvety. To je přijatelné,“ připomněl Michalisko zlom v utkání, kdy mezi karvinské tyče naskočil Mokroš a za deset minut pustil jediný gól. Sám nakonec inkasoval jen pětkrát, z toho jednou do prázdné brány, kdy domácí zkoušeli hru v sedmi.

Házenkáři Karviné (v zeleném) zdolali makedonský Prolet 26:22.

„Možná jsme tím Prolet překvapili. Nevím, jestli na tu naši hru sedm na šest byli připraveni, ale byli jsme v ní celkem úspěšní. Osobně si myslím, že z naší strany nečekali tak agresivní obranu,“ pochvaloval si trenér HCB.

Pochválil i samotné hráče. „Dodržovali vše, co jsme si před zápasem řekli. Do šancí jsme se dostávali a každý náš útok při hře sedm na šest byl zakončen šancí. Ne vše jsme proměnili, ale to už je druhá věc. Moc nás těší, že jsme se Proletu vyrovnali. V zápasech, které jsem měl možnost vidět, působili Makedonci hodně sebevědomě. Hru zvládají silově i kombinačně, ale my byli na vše připraveni,“ zakončil Michalisko.

A co hrdina utkání Petr Mokroš? „Šli jsme do toho s tím, že si chceme vybudovat nějaký náskok do nedělní odvety. Věděli jsme, že mají dobrou a vysokou obranu, nebylo lehké se do ní dostat, ale nakonec jsme to zvládli výborně. Mohlo to být i o víc,“ uznal Mokroš.

Právě jeho zásluhou si Karvinští ve druhé části vypracovali rozhodující náskok. „Myslím, že je zlomila pasáž, kdy se dlouho nemohli prosadit. Šli jsme do náskoku, který jsme už udrželi,“ mnul si ruce.

Petr Mokroš v akci.

A čím si vysvětluje, že makedonské střelce tak vychytal? „Snažil jsem se na ně připravit, sám jsem nečekal, že to vyjde až takhle,“ usmíval se karvinský gólman. Vždyť od stavu 16:17 domácí především jeho zásluhou otočili na 23:18. Mokroš chytil i sedmičku.

Na domácí straně nyní panuje velká spokojenost, zbývá však udělat ještě druhý krok. V nedělní odvetě se sice opět bude hrát v Karviné, na což Makedonci přistoupili (teď se asi musí divit), ale Baník bude brán jako hostující tým. I proto je dobře, že zase tolik gólů „proletářům“ nedopřál.

„Výsledek je dobrý, ale musíme ho v neděli zopakovat. S čím do toho půjdeme? Myslím, že s ještě větším nasazením než dnes,“ rozloučil se Petr Mokroš.

Nedělní odveta se hraje v 10.30 hodin opět v karvinské hale házené.

Baník Karviná – Prolet 62 Skopje 26:22 (11:10)

Sled: 2:3, 5:3, 5:6, 8:7, 11:9, 14:13, 16:15, 16:17, 19:18, 22:18, 25:19. Rozhodčí: Backovič a Palackovič (oba Slovinsko). Sedmičky: 4/2:1/0. Vyloučení: 5:4. ČK: 41. Solák (K). Diváci: 1020.

Karviná: Mokroš, Marjanovič – Brůna 2, Monczka 6/2, Růža, Piatek 2, Plaček 1, Drzyzga, Solák, Jan Užek 2, Zamarski, Mucha, Nantl 1, Stojanovič, Zbránek 7, Nedoma 5. Trenér: Michalisko.

Nejvíce branek Proletu: F. Vasilevski, Jovčevski a Andonovski po 4.