Před týdnem jste sehráli historicky první zápas na MS a hned proti USA. Dnes hrajete o čtvrtfinále s Řeckem. Není právě toto největší zápas?
To jsou samé největší zápasy. Takhle nad tím neuvažuju, každý zápas je něčím zvláštní, i proto, že hrajeme proti soupeřům, proti kterým nehrajeme běžně. Laťka poskakuje, ale díky tomu, že jsme pořád ve hře o nejvyšší mety, i když na ně nemyslíme, tak kdyby nám někdo před týdnem řekl tento scénář, tak by mu asi málokdo věřil…

Platí to o české veřejnosti, kde jste byli považováni za outsidery šampionátu?
Podle škarohlídů jsme před každým zápasem odepsaní. Je to jeden z mála historických okamžiků, kdy výrazně převyšuje část pozitivních fanoušků nad těmi negativními. Ti neustále opakují, že tohoto soupeře už rozhodně nemůžeme porazit. Předpokládám, že se to bude dít i před Řeckem. Ač se to může stát, že ten zápas nevyhrajeme, tak podpora v zádech od fanoušků je obrovská a žene nás dopředu. Tenhle turnaj si budou všichni dobře pamatovat hlavně z toho pozitivního hlediska.

První komplikace vás postihla už před zápasem. S největší pravděpodobností bude chybět týmu Blake Schilb, kterého nepustí do hry pohmožděný kotník.
Blake nám bude chybět hodně. Rotaci tu nemáme úplně nejširší, to si řekněme upřímně. Je to hráč, který odehrál kromě Američanů vždy přes dvacet minut. Byl na perimetru nebo zaskakoval na rozehrávce, ve chvíli, kdy tam nebyl Saty. Vždy tam byl někdo ze čtveřice já, Blake, Vojta Hruban nebo Jarda Bohačík, takže když z toho někdo vypadne, nevíme, jak se nám bude dařit ho nahradit. Samozřejmě hráče na lavičce máme, ale nejsou ještě rozehraní. Uvidíme, vždy to vyplyne ze hry.

Je možné, že půjdete na křídlo a budete nahrazovat jeho trojky?
Nemůžeme říct: Ty teď budeš hrát to co Blake. To by nešlo. Minuty se budou muset rozdělit a může to být třeba poslední zápas. Kdybychom se dostali do čtvrtfinále, tak nemyslíme na to, abychom pošetřili síly. Je tedy možné, že někteří můžeme natočit přes třicet minut.

Největší řecké nebezpečí hrozí od nejužitečnějšího hráče NBA. Padne bránění Giannise Antetokounmpa na vás?
Jak jsme viděli v ostatních zápasech, asi ho nejde úplně bránit jeden na jednoho klasickým stylem. Musíte si vypomoct všemi možnými silami. Jelikož na začátku většinou nastupuje na pozici 4, tak to padne na dalšího psa obranáře Martina Kříže. Bude se nás na něm točit víc, což tradičně používáme jako jednu z našich výhod. Nehrál jsem nikdy proti takovému hráči, jsem na to zvědavý. Ostatní soupeři nám ukázali, že ve FIBA basketbalu je trochu zastavitelnější než v NBA.

Můžete to vysvětlit?
V bedně může stát kolik lidí chce a jak dlouho chce. Což taky může být cesta do pekel, když jsou venku střelci. Nikdo vám ale tři obranné vteřiny nepískne. Jeden tam může stát vždycky. A ještě je lepší, když je velký a silný, a těžko se přes něj zakončuje. Když mu to nedáte úplně zadarmo v soubojích jeden na jednoho, dá se ubránit. To neznamená, že nám nedá ani bod. Ale chce to, aby mu to každý ztížil. To je vždy cesta k vítězství.

Takže pod vlastním košem jak se říká, zaparkujete autobus?
To taky úplně nemůžeme, střelců zvenku mají dost. Chce to zvolit nějaký rozumný poměr. Vím, že se hodně mluví o něm, ale on nedával zatím 25 až 30 bodů na zápas, jak od něj možná někdo očekával. Řekové byli považovaní ještě před turnajem za velké favority díky jejich všestrannosti.

Mají šikovné, chytré rozehrávače, dobré střelce z dálky i hráče, co nejsou tolik vidět, ale odvádějí dobrou práci na perimetru, typově Papanikolau. Mají zkušené, Euroligou iks let protřelé hráče pod košem jako jsou Bourosis a Printezis, do toho ten Giannis. Je to dobrá směs, která sedí pěkně dohromady, ale zatím to tady nepředvedli v plné síle a doufám, že už nebudou mít šanci to předvést.

Zatímco vy jste odehráli čtyři dobré zápasy, oni čtyřikrát průměrné. Může to hrát nějakou roli?
Doufám, že naše vlna význam mít bude, ale myslím, že se nejen v našich zápasech ukazuje, že poučky typu: My s někým prohráli o dvacet, oni o třicet a my je tím pádem porazíme o deset bohužel nefungují. Není to jen o momentální formě, která taky hraje roli, ale taky o tom, jak si soupeři sednou.

Proto si myslím, že třeba Brazílie byla typ soupeře, kterému jsme my vůbec neseděli, stejně jako Turecku. Srovnání jsou hrozně těžká. Nevím, proč Řekové zatím nepředvádějí tu největší kvalitu, kterou měli v přípravě. Tam odehráli hodně slušná utkání s nejsilnějšími týmy. Doufám, že se do pohody nestihnou dostat.

Co vám ukázali zápasy Řeků s Američany a Brazilci?
Myslím, že podle Američanů se řídit nemůžeme nebo nechceme, protože ti stylově v obraně produkují jiný basketbal. Ani Rekové se do toho nějak netlačili. Podle mého tušení už dopředu mysleli na náš zápas, když jsme jim nabídli takovou možnost. Spíš je to brazilská cesta.

Něco jsme už měli možnost vidět na videu, ale samozřejmě to není žádné eso z rukávu. Všichni vědí, jak teoreticky bránit, ale to, jestli to pak prakticky vychází v zápase proti hráči takových kvalit, to už je kapánek loterie.

Brazilská cesta je taková, že se Antetokounmpovi postaví do cesty čtyři obránci?
Vždycky někdo musí být v bedně a počítat s nájezdem, protože jeho střelba není zbraní číslo jedna. Ale ani na to se u něj nedá spolehnout. Nejlepšího hráče NBA prostě člověk nepotká běžně, takže se od něj dá čekat cokoliv. Věřím však, že obranných zbraní máme dost.

S Řeky si dokonce můžete dovolit prohrát o jedenáct bodů. Budete s tím kalkulovat?
Máme k dobru to, že po nás ještě hraje Amerika s Brazílii. A kdyby nedopadl podle představ, tak musíme Řeky porazit. A s tím také do utkání jednoznačně jdeme. Chceme vyhrát a zařídit si to sami. Už jen pro náš pocit, proto by nám nikdo neříkal: Teď se budete třást a čekat na výsledek dalšího zápasu. Hlavy máme nastavené na výhru a myslím si, že to ani jinak do takového zápasu nejde.

A hlavní motivátor Tomáš Satoranský by to ani nedovolil. Prý vás peskuje za to, jaký úspěch, vždyť jsme ještě ničeho nedosáhli.
(úsměv) Přesně tak. Saty není mentalitou typ hráče, který by řekl: Tak pojďme těsně prohrát a bude to fajn. On bude hrát do poslední chvíle na sto procent. A raději prohraje o pětadvacet, ale bude vědět, že nechal na hřišti všechno. Než, aby hrál nějak řízeně, aby se prohrálo o takový nebo takový počet bodů.