Může za to Hniličkův sobotní výlet na party do Teplic, kde se zúčastnil oslavy šedesátin severočeského šíbra Petra Bendy. V době koronavirové to byl opravdu nápad za velké peníze. Možná i za těch 11,7 miliardy korun, které by měla Hniličkova agentura rozdělovat na dotacích.

Kruciální otázka, jež vyvolává pnutí, je jasná: Měl by Hnilička odstoupit? On sám to odmítá, složil pouze poslanecký mandát. Premiér Andrej Babiš, za jehož hnutí ANO olympijský vítěz z Nagana kope, ho neodvolá.

Milan Hnilička.
Hnilička zase rozkmotřil fotbal. Slavia se Spartou jdou proti asociaci

Stejný názor má i Jansta, šéf České unie sportu i basketbalového svazu: „Nemůžeme si dovolit situaci destabilizovat. Agentura není ještě dotvořená, je ve výstavbě. Po třiceti letech konečně někdo buduje samostatný státní orgán, který všechny vyspělé státy mají.“

Proti němu stojí kupříkladu Janda, šéf skokanů na lyžích. „Milan tvrdí, že má podporu sportovního hnutí. Nás se ale nikdo neptal. Měl by odejít,“ prohlásil poslanec.

Rozkol nastal rovněž ve fotbale. Předseda asociace Martin Malík se postavil za Hniličku, Sparta se Slavií se ohradily. „Odmítáme, že by toto stanovisko vyjadřovalo názor fotbalového hnutí na celou kauzu,“ napsaly.

Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička a premiér Andrej Babiš
Babiš Hniličku kvůli mejdanu neodvolá. Rozhodnout má další vláda

Podobné to je v basketbalu, kde se zvedly hlasy proti Janstovi. „Nesouhlasíme s názorem pana Jansty, že basketbal a ČUS stojí za tím, aby pan Hnilička zůstal ve funkci. Jako členové obou sdružení jsme proti tomuto názoru,“ uvedl Kamil Havrlant, prezident klubu z Ostravy.

Podpora napříč Českem 

Z ankety, již Deník vytvořil napříč celým Českem, vychází, že má Hnilička spíše podporu. Ne jako jeho šéf Babiš ve svém hnutí, tedy minimálně stoprocentní, ale mírnou ano. „Co se týče jeho odstoupení z funkce, doufám, že i přesto, co udělal, se nestane. Dělá svoji práci skvěle a sport takového člověka potřebuje. Určitě bych ho podpořil,“ pronesl Martin Fuksa, mistr světa v kanoistice.

Podobně mluví šéf fotbalistů Opavy Jaroslav Rovňan: „Řekl bych to asi takhle: Milan Hnilička si sám zatloukl hřebík do rakve, ale svou prací a pílí si ho z ní může vytáhnout.“

Vladislav Husák.
Ředitel policie v Libereckém kraji končí. Neustál mejdan v teplickém hotelu

Kdo je na druhé straně spektra? Třeba česká jednička ve squashi Zuzana Kubáňová. „Všichni, co tam byli, jsou ignoranti. Hnilička by měl odstoupit. Když něco nakazují nám, měli by se tím řídit sami,“ je rezolutní.

V reakcích se však objevil ještě jeden faktor. A to jména osob, s nimiž Hnilička slavil. „Na pozici šéfa NSA rozděluje 12 miliard korun a motá se kolem lidí typu Bendy a Paroubka, což je pro jeho kredit naprosto nepřípustné,“ řekl Petr Zinek, trenér hokejistů Stadion Louny.