Skladbu dlouhou osm minut a osm sekund připravila trojice Martin Matura, Stanislav Trávníček a Jakub Čudlý ze Sokola Písek. Hlavní otázkou skladby je: „Dokážeme zacvičit to, co naši dědové a pradědové? Zvládneme k tomu dát ještě něco navíc?“ Pojďme to zjistit v následujícím rozhovoru s autory skladby.

Co se stalo vaší inspirací při tvorbě skladby?
Prvotním impulsem bylo to, že Sokol je naším životním stylem a chtěli jsme mu vrátit alespoň něco málo z toho všeho, co nám dal. Dalším velkým impulsem a inspirací byl moment, kdy jeden z nás „objevil“ Filmový megamix v podání Cimbal Brothers, který byl tak silně inspirativní, že z nás skladba vylétla téměř sama.

Je Před kamerou vaše první skladba?
Je tomu tak, ale už na minulém sletu jsme si pohrávali s myšlenkou napsat skladbu pro slet následující, která bude odpovídat naší věkové kategorii. A tak se i stalo.

Co vaše skladba vyjadřuje?
Skladba je pojata jako dvougenerační a dává možnost dorostencům/mladším mužům – synům zacvičit si se svými otci – muži. Tímto se symbolicky spojují generace sokolů. Vyjadřuje tradici a kontinuitu mužských hromadných skladeb. Zároveň je ale i výzvou pro současné cvičence: zda dokážeme zacvičit prvky, které cvičili naši dědové a pradědové.

A dokážete?
To musí posoudit divák. Myslíme si ale, že jsme se úkolu zhostili zodpovědně.

Co vás inspirovalo při tvorbě úboru? Přeci jenom nepoužíváte náčiní, úbor tak hraje důležitou roli.
Při navrhování oblečení nás inspirovalo několik faktorů. V první řadě jsme chtěli hodně pracovat s barevnými změnami tak, aby byla skladba živá a byly v ní neočekávané změny. Dále pro nás hraje důležitost i udržitelnost oblečení. Proto jsme pracovali s takovými materiály a střihy, aby oblečení chlapi nosili i do běžného cvičení nebo na sport. Posledním aspektem bylo využití národních barev a motivů, které prostě ke cvičení dorostenců a mužů patří.

Co vás během nacvičování nejvíce překvapilo?
Kolik lidského úsilí stojí za akcí, jako je slet. A také jak prostné cvičení z roku 1938 skvěle pasuje do hudebního motivu z roku 1994.

Jaký je za vás nejzajímavější moment skladby? Na co se můžeme těšit?
Kdybychom měli vypíchnout jednu věc, tak za nás mezi zajímavé momenty patří určitě skupinová cvičení, při kterých muži spolupracují na vytvoření různých figur pomocí vlastních těl. Osobně jsme také velmi zvědaví na prostná cvičení.

Je někdo, kdo vám při tvorbě skladby pomohl?
Naše díky patří všem cvičícím bratrům, kteří se podíleli na nacvičování a poskytovali nám zpětnou vazbu a také Pepovi Zedníkovi, který nám částečně pomohl s popisem skladby.

| Video: Youtube

Další podrobnosti o skladbě najdete na stránkách Sokola.