Známé rockové melodie v podání Londýnského symfonického orchestru zní úchvatně a z každé písně sálá odlišná nálada, která dodává na pestrosti. Pojďme se na 8 minut a 40 sekund dlouhou skladbu podívat spolu s autory Janou Kosařovou (Sokol Kolín) a s Petrem Sádkem (Sokol Lomnice nad Popelkou).

O čem je vaše skladba?
Jedná se o koedukovanou skladbu, prostor v ní má společné cvičení mužů a žen, samostatné cvičení obou pohlaví, kde ženy reprezentují ladnost ženského pohybu a muži gymnasticky laděné cvičení. Nechybí ani prostor pro společnou tanečně-pohybovou část.

Co vyjadřuje?
Skladba vlastně kopíruje motto celého sletu, SPOJUJEME GENERACE. Na ploše mají možnost potkat se vedle sebe cvičenci všech generací, od těch na prahu dospělosti až po zkušené seniory. Z celé skladby by tak měla vyzařovat radost všech ze společného pohybu.

Co bylo první impulsem pro tvorbu skladby?
Poprvé jsme se potkali jako členové cvičitelského sboru při nácvicích skladby Spolu pro Gymnaestrádu v roce 2019. Před odjezdem jsme byli jmenováni vedoucími skladby. A právě tam jsme si řekli, že bychom se mohli někdy příště pokusit vymyslet skladbu vlastní v tandemu.

Proč jste zvolili právě tuto věkovou kategorii?
Chtěli jsme tvořit skladbu pro muže a ženy dohromady, volba kategorie byla proto jasná. Ve smíšeném kolektivu je prostě veselo a navíc jsme si vyzkoušeli při skladbě Spolu, že můžeme společně pracovat a spolehnout se na sebe. Tak jsme se rozhodli přihlásit do konkurzu a klaplo to.

Na co se může divák těšit?
Věříme, že divákům se bude líbit gymnastická část třetího oddílu, variabilní využití náčiní žen při cvičení a pak snad také změna nálad v jednotlivých oddílech.

Pracujete s náčiním, případně jak?
Pro skladbu jsme se rozhodli využít náčiní u žen i u mužů. U nich jsme vsadili na klasiku, kterou využívali již naši předci krátce po vzniku sokola - dřevěnou tyč. U žen jsme se pustili do experimentu a tak cvičí s žonglovacími SOCK POI. Jejich základní podoba připomíná klasické sokolské náčiní kužele, ale mají i další pestré a variabilní využití.

Jaká byla inspirace při tvorbě cvičebního úboru?
Dávali jsme důraz na funkčnost a další využití úboru nejen při provedení skladby. Modrá, červená a černá jsou osvědčené sokolské barvy, kterým to společně sluší. Věříme, že až si i po pár letech vezmou cvičenci úbory do běžného cvičení, naskočí jim vzpomínky na chvíle strávené s ,,rockovkou”.

Na závěr, jaký prvek skladby je váš nejoblíbenější?
Máme moc rádi třetí oddíl. Prostná cvičení v trochu jiném pojetí, než na které jsme zvyklí v české kotlině. Zde jsme se inspirovali u seveřanů. Cvičencům, především mužům, chvíli trvá než si na odlišný styl cvičení zvyknou, ale když se tak stane, vypadají při cvičení velice elegantně.

| Video: Youtube

Další podrobnosti o skladbě najdete na stránkách Sokola.