Velké galapředstavení předvedl portlandskému publiku domácí Brandon Roy. Během posledních dvou vteřin prodloužení utkání s Houstonem si prošel cestu z pekla až do basketbalového ne­be.

Čtyřiadvacetiletý hráč nejprve poslal domácí přesnou střelou 1,9 vteřiny před koncem do vedení 98:96. Vlnu euforie ale vzápětí zmrazil čínský golem Jao Ming. Pouhých osm desetin před koncem nastavení přesně vystřelil a Roy ho navíc zbytečně fauloval. Proměněná šestka prakticky pohřbila naděje Portlandu, který v tu chvíli jeden bod ztrácel. V tu chvíli se Roy proměnil v zatracovaného hrdinu.

„Byl jsem kvůli tomu faulu hodně nešťastný,“ zlobil se sám na sebe Roy. „Jen jsem řekl Stevovi (Blake – spoluhráč), aby mi dal šanci to napravit.“

A stalo se. Po oddechovém čase Blake vyhodil na klíčového muže zápasu, a ten ještě dva metry za trojkovou čarou poslal míč vysokým obloukem na koš. Balon čistě propadl obroučkou a do té doby téměř nedýchající stadion vybuchl vítězným nadšením.

„Viděl jsem, jak míč propadá obroučkou a řekl jsem si: ´Wow, to byla neuvěřitelná show´. Bylo to jako požehnání shůry,“ uzavřel pro server nba.com po utkání režisér nervydrásajícího představení.

Jediné, co divákům chybělo, byl dlouho očekávaný střet mezi domácím nováčkem Gregem Odenem a hostujícím obrem Mingem. Oden se zranil hned v prvním utkání a na palubovku se ještě nevrátil.

Portland – Houston 101:99 po prodl.
Orlando – Philadelphia 98:88