Za počátek českého jachtingu je považováno založení Českého Yacht Klubu Josefem Rösslerem-Ořovským v roce 1893, od kterého letos uplynulo 130 let. Oslav se zúčastnilo přes 400 závodníků a asi 600 rozhodčích, organizátorů, trenérů, rodičů a členů doprovodu. Na zahájení regaty vlály kromě české vlajky i prapory Slovenska, Německa, Rakouska, Itálie, Chorvatska a USA.

Vít Přindiš
Přindiš získal na Světovém poháru v Seu bronz. Prskavce zastavila penalizace

Mladí závodníci měli možnost setkat se s reprezentačním týmem. V olympijských třídách iQFoil a ILCA na Lipně závodili reprezentanti, kteří usilují o účast na OH 2024 v Paříži. Přítomni byli všichni čtyři členové RODOP iQFoil Teamu – Kristýna Piňosová, Nela Sadílková, Kateřina Chalupníková a David Drda, další windsurfaři Karel Lavický a Kateřina Altmannová, závodníci tříd ILCA bratři Viktor a Ondřej Teplí a Klára Himmelová.

Na místě byla i závodnice třídy 49erFX Sára Tkadlecová. Všichni se dětem podepisovali jim kšilty, které k výročí 130 jachtingu věnoval jeden z partnerů Českého svazu jachtingu, firma Helly Hansen.

Oslavy 130. výročí založení českého jachtingu se vydařilyMořeplavec Richard KonkolskiOslavy 130. výročí založení českého jachtingu se vydařilyZdroj: se svolením sailing.cz

Při vyhlášení vítězů promluvil Pavel Schwarz, předseda ČYKu, nejstaršího českého jachetního klubu, a také mořeplavec Richard Konkolski, který popřál českému jachtingu vše dobré do dalších let.