Takové výsledky nečekali ani největší kanoističtí optimisté. Česko na světovém šampionátu v Račicích vybojovalo šest medailí a v hodnocení národů skončilo podle zisku cenných kovů čtvrté.

Přitom ještě před pár lety tento sport paběrkoval. Naštěstí už jde o minulost. V Dukle jsou soustředěny hvězdy, které tvoří partu. Táhnou za jeden provaz a dokáží spolu komunikovat.

Takový je základ úspěchu. Nyní si ho medailisté užívají plnými doušky. Mají čas na oslavy, a než se v říjnu vrátí na vodu, užijí si s blízkými dovolenou.

Kanoista Martin Fuksa dostal díky zlatu na pětistovce a stříbru na kilometru nespočet gratulací. „Všechny mě moc potěšily. Víc ale pro mě znamenaly plné račické tribuny. Je skvělé, že nás přišlo povzbudit tolik lidí,“ pochvaloval si.

Fandil i malý bráška

Kajakář Josef Dostál měl v Labe aréně rozmanité příznivce. Mezi ně patřil i dvouletý bratr Oliver. „Pětistovkové finále prý probrečel. Bylo tam na něj moc lidí a hluku. Nějaké vzpomínky se mu ale snad vryly do paměti,“ povídal šampion na pětistovce a držitel bronzu na dvojnásobné trati.

V nečekaném rozpoložení se po MS ocitl nejzkušenější z duklácké grupy Jan Štěrba. Člen úspěšných posádek K4 přemýšlí v 36 letech o konci kariéry. „Měl jsem kliku, že ke mně dorostli vynikající kajakáři Pepa Dostál nebo Dan Havel a měl jsem šanci s nimi jezdit. Šlo o nejkrásnější období mé kariéry,“ vzpomněl na dva olympijské bronzy na kilometru a světový titul z roku 2014.

Nyní se úspěšná posádka pozměnila a olympijskou se stala poloviční trať. Na ní získal v Račicích další bronz. „Rozhoduji se, jestli mám závodění pověsit na hřebík, ale možná si kariéru ještě prodloužím. Sice tvrdě trénujeme, ale za úspěchy ta dřina stojí,“ přemítal.

Po šampionátu se nekonal obvyklý oficiální večírek na rozloučenou, a tak kanoisté vzali věc do svých rukou. Místem činu se v neděli večer stala smíchovská hospoda U Buldoka a neoficiální party se v hojné míře zúčastnili domácí, ale hlavně zahraniční závodníci.

„Nacpalo se nás tam asi sto, ale další dvě stovky postávaly na chodníku. Přijela hlídka a museli jsme si to s policisty vysvětlit. Všechno dobře dopadlo, jsme přece ukáznění sportovci,“ usmíval se dvoumetrový Pepa Dostál.

K Buldokovi se Martin Fuksa na rozdíl od mnoha kolegů nevypravil. „Oslavám se nebráním, ale v neděli jsem byl dost utahaný a jel jsem z Račic raději rovnou domů. Věnoval jsem se rodině, bylo si o čem povídat. Myslím, že na mejdany bude času dost i v září,“ sdělil nejlepší český kanoista.