Pro držitele olympijského zlata a stříbra v cross country to nebude nic snadného. Sám nejlépe ví, že ho po fyzické, ale i technické stránce čeká náročný sportovní výkon. „Jednak to bude výzva k extrémnímu výkonu a zároveň charitativní projekt,“ prozradil 35letý Kulhavý. 

Podle propočtů stráví v sedle asi třináct hodin. Vyrazí už v šest ráno od Papežova, kde začíná stoupání na Lysou horu (1323 m). „Pojedu z části po asfaltu, ale hlavně terénem. V podstatě budu střídat dvě trasy, aby to nebylo stereotypní,“ uvedl. „Kopec znám a vím, že speciálně druhá půlka bude náročná. Na zdolání Everestu by mělo stačit třináct výstupů. Důležité bude jídlo, v tom nesmím nic podcenit, aby nepřišla krize,“ poznamenal.

Lákavé zdolávání výšek 

Bikera, žijícího v blízké Čeladné, vždycky lákalo zdolávání výšek a nápad virtuálně zdolat Everest se zrodil z nudy, kterou prožívá při současné krizi bez závodů. „Na vrchol Lysé hory jsem vyjel už od Ostravice. Bylo potřeba pořádně zabrat, abych nemusel tlačit. Jsem zvědavý, co se mnou udělá tak dlouhý zápřah,“ říkal mnohonásobný medailista ze světových soutěží.

Akce se uskuteční ve spolupráci s Českým olympijským výborem a má charitativní podtext. „Pojedeme pro nadaci ČOV. V důsledku by to mělo přinést prostředky pro sportování dětí ze sociálně slabších rodin,“ uvedl.

Při výjezdech ho podpoří známí sportovci. Pro skifaře Ondřeje Synka je horské kolo oblíbeným doplňkovým sportem, bikem nepohrdne nejúspěšnější paralympijský cyklista Jiří Ježek, kondici si otestuje bývalý slavný kanoista a sportovní ředitel ČOV Martin Doktor a při „výstupu na Everest“ nemůže chybět Radek Jaroš, pokořitel všech čtrnácti osmitisícovek. „Jsme domluveni, že se mnou pojedou část tratě. Pak uvidí, jak se budou cítit. Myslím, že by to mohlo být fajn,“ dodal.

Nezbývá než popřát dost sil. A dobré počasí…

Everesting je nevšední výzva

Myslíte si, že Everesting tedy zdolání 8848 výškových metrů na kole je trend kvůli koronaviru? Kdepak, oficiální tradice sahá až k roku 2014. V minulých letech ho zvládlo několik známých jezdců. S nevšední výzvou se popasovali například Němec Jens Voigt nebo Australan Richie Porte. Naposledy to zvládl bývalý americký cyklista Phil Gaimon, který jezdil ve WorldTour za tým Cannondale.

Minulý týden ustanovil světový rekord v Everestingu, když dosáhl času 8:46:11. Potřeboval na to 61 výjezdů po strmém stoupání v Beverly Hills. Gaimon na sebe ale v minulosti nejvíc upozornil tím, že ve své knize obvinil švýcarského časovkáře Fabianu Cancellaru z používání elektromotoru.