Obránce Garčar už s národním týmem leccos pamatuje. Na světovém šam- pionátu hraje už popáté a jako jediný pamatuje atmosféru posledního mistrovství na domácí půdě.

„Byla to neuvěřitelná akce. Skvělá atmosféra, naplněné haly, do té doby pro florbal něco neskutečného. Ale čtvrté místo přebilo příjemné vzpomínky,“ říká zkušený bek hájící barvy Sparty.

V dresu jednoho z pražských rivalů nastupuje naopak nejmladší člen reprezentace. Filip Langer oslnil trenéra Petriho Kettunena natolik, že ho vytáhl až mezi elitu na mistrovství světa. Nadaný útočník může pokračovat ve strmé cestě vzhůru. Vždyť už i do Švédska se stihl podívat. Do elitní světové soutěže odešel kvůli pravidlu, které ho nepustilo do nejvyšší domácí soutěže. Zajímavý paradox. A Langer tak sbíral zkušenosti v Pixbo.

„Vědomí, že jsem schopný hrát nejlepší ligu, mě hodně povzbudilo. Snad se tam brzy podívám znovu, ale nejdříve bych rád dodělal školu. Je obrovský risk tam jít bez vzdělání,“ vysvětluje.

Ano, tomuto klučinovi je opravdu šestnáct let. Možná už se něco přiučil od zkušeného Garčara, kterému umí vrátit i nějaký to popichování.

„Samozřejmě jsou nějaké vtípky na mou adresu, dělám takové ty otrocké práce, nosím pití a věci, ale to k tomu patří. Někdy si to nenechám líbit, ale spíše tam je respekt,“ usmívá se forvard Tatranu.

S mládím po boku se cítí hned lépe i Garčar. Po třicítce chytil druhou mízu. Pod trenérem Kettunenem se vrátil do národního týmu po čtyřech letech.

„Na svůj věk se rozhodně necítím, ať už v reprezentaci nebo klubu. Jsem jako mezi svými. Nasál jsem řešení jejich denních starosti jako jsou lásky a získání řidičáku,“ dodává se smíchem Garčar.

Češi postoupili z gauče do čtvrtfinále
Po senzační výhře Lotyšů nad českými florbalisty přišlo další překvapení. Reprezentanti z Pobaltí nedokázali navázat na vítězství proti domácímu celku a s Němci padli 4:5. Jendrišák a spol. jsou tak rázem v klidu. „Zápas jsme sledovali. Pocitově se nám trochu ulevilo. Nic se ale nemění, chceme porazit Švýcary. Po prvních zápasech máme na hřišti co odčinit,“ prohlásil kapitán Jendrišák. Nehledě na dnešní výsledek mají Češi jistou účast ve čtvrtfinále, kde by se i z druhého místa ve skupině měli vyhnout silným celkům. Ledaže by senzaci přichystali ještě Švédové či Finové…